Yenidoğanlarda beslenme ve antibiyotik kullanımının gastrik bakteriyel floraya etkisi
  1. Tez No: 59556
  2. Yazar: HAYRETTİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT KARAKELLEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu çalışma Aralık 1994 ile Kasım 1995 tarihleri arasında A.Ü.T.F. Yenidoğan ve Prematüre Ünitesinde yatan hastalar arasında yapıldı. Çalışmaya 60'ı erkek 42'si kız toplam 102 vaka dahil edildi. Bu çalışma ile amacımız; yenidoğan term ve pretermlerde gastrik bakteriyel florayı değerlendirmektir. Anne sütü ve formula ile beslenmenin floraya etkisini araştırmak; antibiyotik tedavisi ile bakteriyel florada meydana gelen değişiklikleri ortaya koymaktır. Gastrik aspirat kültürlerinde en sık üreyen mikroorganizmalar: E.coli ve Gram pozitif kok olarak tesbit edildi. Pretermlerde; beslenme tiplerine göre gastrik aspirat kültüründe üreme gösteren mikroorganizmalar arasında istatistiksel olarak bir fark yoktu, yine aynı şekilde termierde; beslenme tiplerine göre gastrik aspirat kültüründe üreme gösteren mikroorganizmalar arasında istatistiksel olarak bir fark yoktu (p>0.05), (p>0.05). Antibiyotik tedavisi alan ve almayan gruplar arasında gastrik bakteriyel floradaki mikroorganizmalar ve kültürde üreme tesbit edilmeyen vakalar yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu (p 0.05), (p> 0.05). Anne sütü alanlarda gastrik aspirat kültürü negatif çıkan vakaların sayısının, diğer beslenme tiplerinden fazla olduğu ve antibiyotik tedavisinin bu yönde müsbet etki gösterdiği; sepsis olarak takip edilen hastaların gastrikaspiratlarında en çok E.coli'nin üretilmesi; gastrik aspirat kültürünün, sepsisin etyolojisi açısından değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varıldı. r. AlÂi, ^U
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out in patients from Neonatology and Prematurity Department, Research Hospital, A.U. between December 1994- November 1995. A total of 102 cases (60 male, 42 female newborns) were included in this study. Our aim in this study was to evaluate gastric bacterial flora in term and preterm newborns, to investigate the effect of breast -fed and formula -fed on flora and to determine the changes in bacterial flora with antibiotic theraphy, The most frequently seen microorganisms in cultures of gastric aspirates were E. coli and gram positive cocci. Both in preterms and terms, there was not any statistical difference in the types of microorganisms grown with respect to nutritional type (p> 0,05). Statistically significant differences were detected between the ones taking antibiotic theraphy and those not taking antibiotic therapy in terms of microorganisms of gastric bacterial flora (p0,05). As a conclusion, the number of gastric aspirate culture-negative cases were higher in breast -fed group than in other nutritional types and antibiotic therapy showed positive effect in this respect. Additionaly, it was that E. coli was mostly detected grown microorganism in gastric concluded aspirates of newborns with sepsis and that the evaluation of gastric aspirate cultures in the etiology of sepsis was needed. M..\,