Terekenin iflas hükümlerine göre tasfiyesi
The liquidation of the estate according to the provisions of the bankruptcy legislation
- Tez No: 595599
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURŞEN AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türk Medeni Kanunu'nda; terekenin en yakın mirasçılar tarafından reddedilmesi, hükmen reddi yahut olağan tasfiyede mevcudun borçlara yetmemesi hallerinde sulh hukuk mahkemesince İcra ve İflas Kanunu hükümleri çerçevesinde tasfiyesinin gerçekleştirileceği esası yer almaktadır. İcra ve İflas Kanunu'nda terekenin tasfiyesine ilişkin ayrı bir düzenleme bulunmadığından iflasa tabi şahıslar için mevcut olan hükümler tereke için de geçerli kabul edilmektedir. Çalışmamızın konusunu terekenin iflas hükümlerine göre tasfiyesini gerektiren sebepler ile ilgili Kanun hükümleri ışığında tasfiye edilme usulü oluşturmaktadır. Birinci bölümünde terekenin iflas hükümlerine göre tasfiyesinde yer alan kavramlar hakkında bilgi verilerek resmi tasfiye yöntemleri ele alınmıştır. İkinci bölümde iflas hükümlerine göre tasfiye sebepleri ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Üçüncü bölümde terekenin iflas hükümlerine göre tasfiyesi usulü irdelenmiş, Yargıtay kararları ve doktrindeki tartışmalara yer verilerek İcra ve İflas Kanunu hükümleri çerçevesinde yapılacak tasfiye işlemi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish Civil Code legislates that the liquidation of an estate is effectuated by the Civil Court of Peace according to the Enforcement and Bankruptcy Law if the estate of the deceased is disclaimed by the closest inheritors, if the estate is disclaimed by default or if the regular liquidation of the estate is not sufficient to cover the debts. Since there is no seperate regulation in the Enforcement and Bankruptcy Law regarding the liquidation of the estate, it is accepted that the provisions of the law for the bankrupt individuals are also valid for the estate. Within this context, this dissertation focuses on two questions; under which conditions the estate is liquidated according to the provisions of the bankruptcy law and how the liquidation process is effectuated according to the relevant legislation. The first chapter of the dissertation gives information on the concepts related to the liquidation of the estate according to the provisions of the bankruptcy legislation and explains the official liquidation methods. The second chapter analyzes in depth the conditions under which the estate can be liquidated according to the provisions of the bankruptcy legislation. The third and the last chapter explicates the procedure of the liquidation of the estate according to the provisions of the bankruptcy legislation and by featuring the decisons of the Court of Cassation and the doctrinal discussions, evaluates the liquidation act that would be conducted according to the provisions of the Enforcement and Bankruptcy Law.