Kükürt ile vulkanize edilmiş karbon siyahı dolgulu doğal kauçuk nanokompozitlerinin yırtılma özelliklerinin farklı sıcaklık değerlerine göre belirlenmesi
Determination of tear and hysteresis properties of sulfur vulcanized carbon black filled natural rubber nanocomposites according to different temparatures values
- Tez No: 595733
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA CEMAL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada kükürt ile vulkanize edilmiş karbon siyahı dolgulu doğal kauçuk nanokompozitin yırtılma özelliklerinin farklı sıcaklık ve süre değerlerine göre tespit edilmesi hedeflenmiştir. Çalışma 3 adımda gerçekleşmiştir. Birinci adımda karbon siyahı dolgulu kauçuk karışımı belirli formülasyon dahilinde hazırlanmıştır. İkinci adımda bu hazırlanan kauçuk karışımının rheometre testleri gerçekleştirilmiştir. Üçüncü adımda kauçuk karışımı farklı sıcaklık ve sürelerde vulkanize edilip çekme-kopma ve yırtılma testleri gerçekleştirilmiştir.Bu testler sonucunda belirli formülasyon dahilinde hazırlanan kauçuk karışımının yırtılma davranışını belirleyerek seri üretim için en uygun sıcaklık ve parametre belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the tear properties of sulfur vulcanized carbon black filled natural rubber nanocomposite according to different temperature and time values. The study took place in 3 steps. In the first step, the carbon black filled rubber mixture is prepared in a specific formulation. In the second step, rheometer tests of this prepared rubber mixture were performed. In the third step, the rubber mixture was vulcanized at different temperatures and times and tensile-rupture, and tearing tests were performed. As a result of these tests, the most suitable temperature and parameterfor mass productionwere determined by determining the tearing behaviour of the rubber mixture prepared within the specific formulation.