Searching for place identity in post-traumatic cities: Diyarbakır Suriçi case
Yer kimliğinin post-travmatik şehirlerde incelemesi: Diyarbakır Suriçi örneği
- Tez No: 595784
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL CAN SEVERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Travmatik olaylarla şehirlerin yıkılması, bu yerlerin yeniden inşası için fırsatlar yaratmaktadır. Travma sonrası planlama süreçlerinde iyileştirme süreçlerinin ve aktörlerin uygulamalardaki rolü yer kimliğinin yeniden yapılandırılmasında kritik bir rol oynamaktadır. Karar vericilerin rolü, özellikle tarihi alanların yeniden inşasında önemli bir rol oynamaktadır. Türkiyedeki tarihi alanların yeniden geliştirilmesi için genel yaklaşım mevcut / tahrip olmuş bina ve yapıların yıkılması ve yenilerinin yapımıdır. Şehirler yer kimlikleriyle bağlamında yeniden inşa edilirken, fiziksel ve sosyal yönler göz ardı edilir ve bu durum travma sonrası şehirler için de tekrarlanmaktadır. Tüm bu kaygılar bazı soruların şekillenmesine yol açmaktadır. Bu sorular: İnsanlar kendilerini topluluklarıyla nasıl tanımlıyorlar? Yer kimliğini ne oluşturur? Yer kimliğinin şehirlerin yeniden geliştirilmesindeki önemi nedir? Ve travma sonrası dönemde, bu tanımlamalar yerlerin yeniden gelişimini nasıl yönlendirebilir? Bu tez, Diyarbakır Suriçi bölgesinin fiziki yıkımını ve yer kimliğini, yer ile özdeşleştirmeyi ve ilgili teorileri takip etmektedir. Seçilen durumu incelemek için teorik çerçevenin genel aşamaları mevcut literatürden alınmıştır. Yerelin rolünü ve fiziksel çevre ile ilişkilerini anlamak için Suriçi sakinleri ile söyleşili yürüyüşler gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, Suriçinin fiziksel ve sosyal kimliğinin mekânın fiziksel özellikleri, bölgedeki faaliyetler ve bu yere atfedilen anlamla ilgili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The destruction of cities through traumatic events brings opportunities for the reconstruction of these places. The implementation of redevelopment projects and actors who participate in post-traumatic planning processes play a critical role in the reconstruction of place identity. The impact of decision-makers plays an essential role especially in the reconstruction of historical sites. The general approach to redeveloping historical sites in Turkey is demolishing exiting/damaged buildings and structures and built new ones. While cities are being reconstructed through their place identity, physical and social aspects are ignored, and this situation is repeated for cities after the traumatic event as well. All these concerns raise some questions, which are: How people identify themselves with their home communities? What constitutes the identity of places? What is the importance of place identity in the redevelopment of cities? And, in the post-traumatic period, how can these identifications guide the redevelopment of places? This thesis follows the physical destruction of the city of Diyarbakir Suriçi and theories regarding place identity, identification with place, and monuments to address these questions. General phases of the theoretical framework were drawn from existing literature to examine the selected case. Walking interviews were conducted with the residents of Suriçi to understand the role of local inhabitants and their relation to the physical environment. Results show that physical and social identity of Suriçi is related to physical attributes of the settings like house formation, activities in the area like economic and social activities and the meaning ascribed to this place.