Trombolitik tedavi alan akut inme hastalarında optik sinir kılıf çapı ve klinik sonlanım arasındaki ilişki
The relationship between optic nerve sheath diameter and clinical outcome in acute stroke patients receiving thrombolytic treatment
- Tez No: 595783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÇOLAK ORAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: İskemik inme; fokal serebral, spinal veya retinal infarkt sonucu meydana gelen nörolojik fonksiyon bozukluğudur. Akut inmede en etkili tedavi yaklaşımı trombolitik tedavidir. İnme ve komplikasyonlarına bağlı olarak kafa içi basınç artabilir. Çalışmamızda inmeye ve komplikasyonlarına ikincil olarak görülen kafa içi basınç artışını öngörmek amacıyla beyin tomografisinde optik sinir kılıf çapı ölçümünün yararlılığını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Dokuz Eylül Üniversitesi Acil Servisine 01.01.2015-01.06.2018 tarihleri arasında akut inme ile başvuran ve trombolitik tedavi alan 93 hastanın başvuru şikâyeti, yaş ve cinsiyetleri, komorbid hastalıkları, vital bulguları ve GKS, trombolitik sonrası komplikasyonları, geliş NIHSS, 24 saatlik ve 7 günlük mortaliteleri, giriş ve 7. günde MRS sonuçları değerlendirildi. Optik sinir kılıf çapları (OSKÇ) trombolitik öncesi (OSKÇ-0) ve trombolitik sonrası (OSKÇ-24) çekilen beyin tomografilerinde karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların 49'u kadındı (%52,7) ve yaş ortalaması 76 (Aralık: 37-94) idi. Hastaların 86'sında (%92,4) en az bir tane komorbid hastalık mevcuttu. En sık karşılaşılan komorbid hastalık hipertansiyondu (n=65, %69,9). Trombolitik sonrası en sık görülen komplikasyon kafa içi kanama (%12,9) idi.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Ischemic stroke; neurological dysfunction due to focal cerebral, spinal or retinal infarction. The most effective treatment approach in acute stroke is thrombolytic therapy. Intracranial pressure increases due to stroke and its complications. In our study, we aimed to evaluate the usefulness of optic nerve sheath diameter (ONSD) measurement in brain tomography in order to predict intracranial pressure increase secondary to stroke and its complications. Materials and Methods: The present study consisted of 93 patients who presented to the Emergency Department of Dokuz Eylul University Emergency Department between 01.01.2015-01.06.2018 and who received thrombolytic therapy. Major complaints, age and gender, co-morbid diseases, vital signs, GCS, post thrombolytic complications, arrival NIHSS, 24 hours and 7-day mortality, MRS results at arrival and 7-day were evaluated. Optic nerve sheath diameters were compared in pre-thrombolytic (ONSD-0) and post-thrombolytic (ONSD-24) brain tomography. Results: 49 of the patients were women and mean age was 76 (range: 37-94). In 86 (92.4%) patients, at least one comorbid disease was present. The most common comorbid disease was hypertension (n=65, 69.9%). The most common post-thrombolytic complication was intracranial bleeding.