Hastalar gözünden hekim kıyafetinin değerlendirilmesi Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi acil servis çalışması
Evaluation of physician's attire by patients; study of Dokuz Eylül University Hospital department of emergency
- Tez No: 595790
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YANTURALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve Amaç: Hasta hekim arasındaki ilişki tıbbın temel bileşenlerindendir. Bu ilişki ilk izlenim ile başlar ve hastalar gözünden bakıldığında hekimin kıyafetleri ve görünümü ilk izlenimin önemli bir parçasını oluşturur. Hekim kıyafetlerinin hastalarda hekime olan güven, bilgi ve hijyenik algısı oluşturabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada erişkin acil servise başvuran hastaların hekim kıyafet tercihleri ve kıyafet tercihlerini etkileyen parametreleri değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi Erişkin Acil Servis'ine başvuran 400 hasta alınması planlandı. Bir aylık çalışma planlanında hastalar sistematik örneklem seçimi ile belirlendi. Hastalara kadın ve erkek olmak üzere iki hekimin beş farklı kıyafet ile çekilmiş fotoğrafları gösterilerek, hastaların en fazla tercih ettikleri, en bilgili, en güvenilir ve en hijyenik buldukları kıyafet tercihleri soruldu. Ayrıca hekim kıyafetleri hakındaki görüşlerinin sorulduğu bir anket ugulandı. Hastaların kıyafet tercihleri ve tercihlerini etkileyen parametereler analiz edildi. Bulgular: Çalışma yaş ortalaması 39.8±18.0 olan 215 erkek, 185 kadın toplam 400 hasta dâhil edildi. Araştırmaya katılan hastalardan acil servis hekiminin % 50.5 (n=202) ile“forma üzerine giyilen beyaz önlük”giymesi gerektiği, en az tercih edilen ise % 67.0 (n=268) ile“resmi kıyafet”giyilmesi gerektiği cevabı alındı. Hastaların çoğunluğu forma üzerine giyilen önlüğün güvenilir % 46.5 (n=186) ve hijyenik % 55.0 (n=220) imajı oluşturduğunu belirtirken hastaların % 53.0 (n=212)'si resmi kıyafet üzerine giyilen beyaz önlüğün bilgili imajı oluşturduğunu belirtti. Hastalar forma giyen hekimlerde % 45.3 ile mavi renk forma giymelerini tercih ettiklerini belirtti. Hastalar hekim kıyafetinin kesinlikle önemli olduğunu (% 44.8), aynı iş yerinde çalışan hekimlerin tek tip kıyafet giymesi gerektiğini (% 55.5) ve kıyafetlerinin üzerinde ad-soyadı ve statüsünün bulunması (% 45) gerektiğini belirtti. Hasta-hekim ilişkisini hekimin vücudundaki dövmenin etkilemediği (% 40.8), piercing kullanımının olumsuz (% 43.5) etkilediği, bunun yanında hekimin bakımlı olmasının ise olumlu (% 94.1) etkilediği görüldü. Hastaların kıyafet tercihleri ile hastaların cinsiyet, medeni durum, yaşları arasında anlamlı farklılık yoktu. Eğitim durumu lise ve altında olanların çoğunluğu“forma üzerine giyilen beyaz önlüğün”güvenilir olduğunu belirtirken üniversite ve üzeri eğitim durumuna sahip hastaların çoğunluğu ise“resmi kıyafet üzerine giyilen beyaz önlüğün”güvenilir olduğunu bildirdiler (p=0.004).
Özet (Çeviri)
Introduction: The relationship between the patient and physician is one of the basic components of medicine. This relationship starts with the first seen and when seen by patients, the attire and appearance of the physician is an important part of the first impression. It is thought that physician's clothes may create trust, knowledge and hygienic perception of physician in patients. In this study, we aimed to evaluate patients's preferences of physician's attire and the parameters that affect the patients' choices who admitted to the adult emergency department. Materials and Method: The study was planned to include 400 patients who admitted to the Dokuz Eylül University Hospital Adult Emergency Department. The patients were selected by systematic sample selection in one month study plan. Patients were asked about the most preferred, the most knowledgeable, the most reliable and the most hygienic attire choices by showing photographs taken by two doctors, a man and a women in five different attires. In addition, a questionnaire was applied to ask opinions about physician's attire. Results: A total of 400 patients (215 male, 185 female) with a mean age of 39.8 ± 18.0 were included in the study. 50.5 % (n = 202) of the patients who participated in the study preferred white coat and scrubs the most; 67.0 % (n = 268) of the patients preferred the formal wear the least. The majority of the patients stated that physician who wear white coat and scrubs create 46.5 % (n=186) a trustworthy and 55.0 % (n = 220) a hygienic image, 53.0% (n = 212) of the patients stated that the white coat worn on the formal outfit formed a knowledgeable image. The patients stated that they preferred to wear blue color the most (45.3 %) in physicians wearing scrubs. The patients stated that the physician's clothing was absolutely important (44.8 %), and that physicians working in the same place should wear the same attire (55.5 %) and that their attire should have a name and status tag (45.0 %). It was observed that the patient-physicians relationship wasn't affected by the tattoo of the physician's body (40.8 %), the use of piercing had a negative effect on the body (43.5 %) and the well-groomed physician had a positive effect on it (94.1 %). There was no significant difference between the attire preferences of the patients and gender, marital status and age. The majority of those with high school or lower level of education stated that the white coat and scrubs is reliable, while the majority of the patients with university or higher education stated that the white coat and the formal attire is reliable (p=0.004).