Awareness of the turkish construction industry towards industry 4.0 technologies and concepts
Türk inşaat sektörünün endüstri 4.0 teknolojileri ve kavramlarına yönelik bilinci
- Tez No: 595789
- Danışmanlar: PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER, PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat (AEC) endüstrisi, Endüstri 4.0 teknolojilerinin benimsenmesiyle önerilen etkililiğin bilinen bir geçiştir; Diğer sektörler ise ekonomik kar ve verimliliği korumak için sayısallaştırma ve Bilgi İletişim Teknolojilerini (BİT) yenilikçi bir strateji olarak benimsemektedir. Endüstri 4.0 tarafından önerilen potansiyel faydalara rağmen, bu kavram inşaat sektöründe yeterince dikkat kazanmamıştır. Bu nedenle, bu çalışma, Türk inşaat uzmanlarının, Endüstri 4.0 teknolojilerini kullanarak inşaat 4.0 değer zincirine tam dijitalleşmenin uygulanmasına yönelik farkındalıklarını değerlendirmek için ilk adımları atmış, ayrıca Endüstri 4.0 teknolojilerini ve kavramlarını inşaat endüstrisinde uygulamak için stratejik bir yol haritası oluşturmuştur. Beş aşamadan oluşması önerilmiştir. Türk inşaat profesyonelleri arasında dağıtılan verilerin çeşitli uzmanlık alanlarından elde edilmesi için bir anket kullanılmıştır. Türk inşaat uzmanlarının yanıtladığı ankete göre, Endüstri 4.0 ortalaması ile ilgili farkındalık düşük olmakla birlikte, katılımcıların çoğunluğunun kendilerinin farkında olduğu Bina Bilgi Modellemesi (BIM), Simülasyon Modelleri / Araçları ve Mobil Hesaplama gibi bazı teknolojiler var. Ayrıca, danışmanların akıllı fabrika kümesi teknolojilerine yönelik farkındalığı son derece yüksektir, ancak bu teknolojiler yayınlarda ve uygulamalarda ihmal edilir. Türk inşaat endüstrisi uzmanı, bu teknolojilerin benimsenmesinin karar verme kalitesini ve sürdürülebilirliği artırmada önemli bir etkisi olabileceğinin bilincindedir
Özet (Çeviri)
The Architecture, Engineering and Construction (AEC) industry is a well-known latecomer to the effectiveness proposed by embracing of Industry 4.0 technologies; while other sectors embrace digitization and Information Communication Technologies (ICT) as an innovative strategy for maintaining economic profit and efficiency. In spite of the potential benefits that proposed by Industry 4.0, this revolution was not able to gain enough attention in the construction industry. Therefore, this study took initial steps to assess the awareness of Turkish construction professionals towards the implementation of a full digitalization to the construction value chain using Industry 4.0 technologies, moreover, a strategic roadmap for implementing Industry 4.0 technologies and concepts in the construction industry which is consist of five phases is proposed. In order to gather data from Turkish construction industry experts, a questionnaire was prepared and distributed among them. According to the survey responded by Turkish construction professionals, although awareness on Industry 4.0 average is low, there are some technologies like Building Information Modeling (BIM), Simulation Models/Tools, and Mobile Computing that the majority of respondents' area aware of them. Moreover, consultants'' awareness towards the smart factory cluster technologies is exceptionally high, while these technologies are neglected in the publications and practice. Turkish construction industry professional's area aware that embracing these technologies can have a significant impact on improving decision making quality, and sustainability.