İklim değişikliği ve kentsel alanda seller: Rize il merkezi örneğinde bir inceleme
Climate change and floods in the urban area: A review in the case of the provincial centre of Rize
  1. Tez No: 636075
  2. Yazar: SÖNMEZ DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İklim değişikliğinin etkilerinin farklı alanlarda giderek arttığı görülmektedir. Bu etkilerin doğal afetler, kuraklık ve değişen sıcaklık değerleri olarak karşımıza çıktığı söylenebilir. İklim değişikliği etkilerinin hissedildiği yerlerden biri olarak karşımıza kentler çıkmaktadır. Bu çalışmada kenti etkileyen değişkenlerden biri olan sel incelenmektedir. Çalışmanın amacı kentte meydana gelen sellerin, iklim değişikliği ve kentleşmeyle olan ilişkisinin incelenmesidir. Doğu Karadeniz Bölgesinde yıllık yağışın en çok düştüğü yer Rize'dir. Bu nedenle çalışmanın kapsamı Rize il merkezinden oluşmaktadır. Çalışmada Rize ilinde 24 Eylül 2011 tarihinde gerçekleşen sel temel olarak incelenmektedir. Bu selin il merkezi açısından bir dönüm noktası olduğu düşünülmektedir. Selin meydana geldiği an ve sonrasında alınan kararların daha öncesinde görülmediğini söylemek mümkündür. Bu kapsamda çalışma nitel araştırma desenlerinden örnek olay incelemesi kullanılmaktadır. Bu yöntemin kullanılmasının nedeni ele alınan konunun etraflıca incelenmesi isteğinden kaynaklanmaktadır. Belirlenen örnek olay yönteminde gözlem ve mülakat araçlarından yararlanılmıştır. Çalışma, kentleşme ve iklim değişikliği arasında bir bağlantı olabileceğini göstermektedir. Yağış rejiminde yaşanan değişikliklerin ve dere yataklarına yapılan kentleşmenin kent sellerinin temel nedeni olduğu görülmektedir. Kent selleri, tek bir aktörün çözebileceği kadar küçük bir sorun olmadığı kanaati oluşmaktadır. Bölgesel ve yerel düzeyde aktörlerin bu konuda bazı çalışmalar yaptıkları söylemek mümkündür. Bütün bu çıktıların sonucunda bu çalışmanın, meydana gelen ve gelecek olan kent sellerinin sebeplerini ve sonuçlarını, literatüre kazandırılması açısından önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is observed that the effects of climate change are gradually increasing in different areas. It can be said that these effects occur as natural disasters, drought and changing temperature values. Cities come across as one of the places where climate change effects are felt. In this study, flood, which is one of the variables affecting the city, is examined. The aim of the study is to examine the relationship between floods, climate change and urbanization. Rize is the place where annual precipitation falls the most in the Eastern Black Sea region. Therefore, the scope of the study consists of the provincial center of Rize. In the study, the flood that took place on September 24, 2011 in Rize is basically examined. This flood is thought to be a turning point for the provincial center. It is possible to say that the decisions taken at the time of the flood and after it were not seen before. In this context, case study, which is one of the qualitative research patterns, is used. The reason for using this method is due to the desire to examine the subject thoroughly. Observation and interview tools were used in the determined case study method. The study, shows that there may be a link between urbanization and climate change. It is seen that the changes experienced in the precipitation regime and the urbanization of stream beds are the main reason of the urban floods. The opinion is formed that urban floods are not a ploblem small enough for a single actor to solve. It is possible to say that actors at regional and local level are working on some issue. As a result of all these outputs, it is thought that this study will make an important contribution in terms of bringing the causes amd consequences of the city floods that occurred and will come to the literature.