Bazı kiraz çeşitlerinin kükürt dioksit ile ağartılması ve muhafazası üzerine araştırma
A Research on the brining suitability of cherry varieties
  1. Tez No: 76807
  2. Yazar: AYFER KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT VELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI KİRAZ ÇEŞİTLERİNİN KÜKÜRT DİOKSİT İLE AĞARTILMASI VE MUHAFAZASI ÜZERİNE ARAŞTIRMA Ayfer KOROGLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.Sedat VELİOĞLÜ 1998, Sayfa : 59 Jüri: Doç. Dr. Sedat VELİOĞLÜ Prof. Dr. Bekir CEMEROĞLU Doç. Dr. Levent BAYINDIRLI Bu çalışmada ülkemizde ticari anlamda üretimi yapılan üç kiraz çeşidi kükürt dioksit ile ağartılmış ve bir yıl süreyle muhafaza edilmiştir. Her çeşit için farklı kükürt dioksit ve kalsiyum oranları denenmiş ve muhafaza süresince de üç değişik dönemde analizler yapılarak zamana bağlı değişimler incelenmiştir. Araştırma sonucunda kiraz çeşidi seçiminin çok önemli olduğu, muhafaza süresinin en az bir yıla kadar uzatılabildiği, kükürt dioksit ve kalsiyumun yüksek oranlarda kullanımına gerek olmadığı ve bu teknolo jinin ülkemiz şartlarında başarıyla uygulanabileceği tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kükürt dioksit, kiraz, muhafaza.
Özet (Çeviri)
iii ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE BRINING SUITABILITY OF SOME CHERRY VARIETIES Ayfer KÖRO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Food Engineering Supervisor: Assoc.Prof. Dr. Sedat VELİO?LU 1998, page:59 Jury: Assoc.Prof. Dr. Sedat VELİO?LU Prof. Dr. Bekir CEMERO?LU Assoc.Prof. Dr. Levent BAYINDIRLI In this study three varieties of cherry which are produced commercially have been leached with sulfur dioxide and kept about one year. Different sulfur dioxide and calcium concentrations were evaluated for each variety and time dependent changes were analized in a three different preservation periods. In result of study, it is determined thats election of cherry variety is significant, preservation period can be extended until at least a year, there is no need for using in high concentrations of calcium and sulfur dioxide and that, this technology can be applied succesfully in the conditions of our country. KEY WORDS : Sulfur dioxide, cherry, preservation.