Dolgulu yataklarda kükürt dioksit adsorpsiyonunun incelenmesi
Investigation of sulfur dioxide adsorption on packed beds
  1. Tez No: 95340
  2. Yazar: SEFA KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN KOPAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bilim Uzmanlığı Tezi DOLGULU YATAKLARDA KÜKÜRT DİOKSİT ADSORPSİYONUNUN İNCELENMESİ Sefa KOCABAŞ Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Doç. Dr. Türkan KOPAÇ Mayıs 2000, 62 sayfa. Bu çalışmada silika jel, moleküler elek 3A ve 4A zeolitleri kullanılarak dolgulu yataklarda kükürt dioksit adsorpsiyonu incelenmiştir. Deneyler 473 K sabit sıcaklıkta, taşıyıcı gaz olarak azot kullanılarak, 430 - 3600 ppm aralığında farklı kükürt dioksit başlangıç konsantrasyonlarında yapılmıştır. Her bir adsorbent için deneysel adsorpsiyon izotermleri elde edilmiştir. Elde edilen deneysel adsorpsiyon izotermleri, literatürde mevcut Langmuir, Freundlich, Brunauer- Emmett-Teller (BET) ve Dubinin-Radushkevich-Kaganer (DRK) gibi adsorpsiyon modelleri ile karşılaştırılmış ve bu modellerdeki sabitler lineer olmayan en küçük kareler metodu ile bulunmuştur. Bu analiz sonuçlan DRK ve Freundlich adsorpsiyon izoterm modellerinin diğer modellere göre daha uyumlu olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar, her üç adsorbent üzerindeki SO2 adsorpsiyonunun da yüzeydeki tabakalarda oluşmadığım, adsorbentin mikro gözenek yapısından başladığım ve kükürt dioksitin makro gözenekleri daha sonra doldurduğunu göstermektedir. 111ÖZET ( devam ediyor ) Adsorpsiyon hızı deneyleri sıcaklığın SO2 adsorpsiyonuna etkisini incelemek üzere, 323 - 573 K sıcaklık aralığında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar SO2 adsorpsiyonunun artan sıcaklıkla azaldığını göstermektedir. Bilim Kodu : 405.04.01 Anahtar Kelimeler : Kükürt dioksit adsorpsiyonu, Moleküler elek zeolitleri, adsorpsiyon izotermleri. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis INVESTIGATION OF SULFUR DIOXIDE ADSORPTION IN PACKED BEDS Sefa KOCABAŞ Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Thesis Advisor : Assoc.Prof.Dr. Türkan KOPAÇ May 2000, 62 pages. In this work, SO2 adsorption in packed beds using silica gel, molecular sieve 3A and 4A zeolites has been investigated. The experiments were done at constant temperature of 473 K with different initial SO2 concentrations, in the range of 430 - 3600 ppm in nitrogen carrier. Experimental adsorption isotherms were obtained for each of the adsorbents. Experimental adsorption isotherms were compared with the existing isotherm models in literature such as Langmuir, Freundlich, Brunauer- Emmett-Teller (BET) and Dubinin-Radushkevich-Kaganer (DRK) models, and the constants appearing in these models were found by nonlinear least squares analysis method. The results of analyses have shown that DRK and Freundlich adsorption isotherm models gave a better fit than those of the other models. These results showed that adsorption of SO2 on all three adsorbents occured not on the layer of adsorbents, but started through micro pores and SO2 filled the macro pores later. Adsorption rate experiments were done in a temperature range of 323 - 573 K toABSTRACT (continued) investigate the effect of temperature on SO2 adsorption. The results showed that SO2 adsorption was decreased with increasing temperature. Science Code : 405.04.01 Key Words : Sulfur dioxide adsorption, molecular sieve zeolites, adsorption isotherms VI