FETEMM uygulamalarının biyoloji öğretmen adaylarının FETEMM farkındalıklarına ve görüşlerine etkisi
The effect of stem applications on STEM awareness and views of biology teacher candidates
- Tez No: 596030
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA MİRİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı FeTeMM etkinliklerinin biyoloji öğretmen adaylarının FeTeMM eğitimi hakkında farkındalıklarına etkisini belirlemektir. Biyoloji öğretmen adaylarının FeTeMM eğitimlerinin öğrenciye yönelik etkisi konusunda görüşlerinin neler olduğu, FeTeMM eğitimlerinin derse yönelik etkisi, FeTeMM eğitimlerinin öğretmene yönelik etkisi, biyoloji öğretmen adaylarına FeTeMM etkinlikleri yapılmasının FeTeMM eğitimi konusunda adayların görüşlerine etkisini araştırmaktır. Araştırma Ankara'da bir eğitim fakültesi bünyesindeki 4. sınıf biyoloji öğretmen adayları ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel çalışma 18 öğrenci, nitel çalışma ise 9 öğrenci ile yapılmıştır. Çalışma 6 hafta boyunca gerçekleştirilen uygulamalar ile sınırlıdır. Araştırmada deneysel araştırma deseni kullanılmış. Çalışmada nicel ve nitel veri toplama araçları ile nicel ve nitel veri analiz yöntemleri bir arada kullanılmış, karma araştırma modeli özelliğindedir. Deneysel tasarım yöntemi nitel ve nicel veriler ile desteklenmiştir.“Ön test-son test kontrol gruplu deseni”araştırmanın modelini oluşturmakta olup veri toplama araçları deney grubu ve kontrol grubuna çalışmanın başında ve sonunda uygulanmıştır. Verilerin toplanması aşamasında ise öğrencilerle yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlenerek değerlendirilmiştir. Deney grubunda yer alan öğrencilerin FeTeMM yaklaşımlı etkinlikler sonrasında FeTeMM farkındalıklarında deney ön test-son test ön test son test karşılaştırması 0,553 olduğu bulunmuştur. Bu sonuca göre deney grubunda ön test ve son test puanlarına göre anlamlı bir farklılık yoktur. Kontrol grubunun FeTeMM uygulamalarının yapılmadığı teorik olarak anlatıldığı grupta tutum puanları ön test son test karşılaştırması 0,523 olduğu bulunmuştur (p>.05).Bu sonuca göre kontrol grubunda ön test ve son test puanlarına göre anlamlı bir farklılık yoktur. Deney ve kontrol grubunun FeTeMM uygulamalarının yapılmadığı teorik olarak anlatıldığı grupta tutum puanları son test karşılaştırması 0,019 olduğu bulunmuştur (p>.05).Bu sonuca göre deney grubunun kontrol grubuna göre son test puanlarında anlamlı bir fark vardır. Yapılandırılmış görüşme sonuçlarına göre; öğretmen adaylarının FeTeMM uygulamaları için üst düzey materyallere ihtiyaç olmadığı, az öğrenci ile daha kolay uygulama yapılabileceği, zaman konusunda sınırlamanın mümkün olabileceği, teknolojinin gerekli olduğu ve uygulamaların zevkli olduğu görüşlerine sahip oldukları anlaşılmıştır. Ayrıca, FeTeMM uygulamaları yapmış olmalarının onlara öğrencilerine FeTeMM uygulamaları yapabilme konusunda özgüven verdiğini, bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of STEM activities on biology teacher can didates' awareness about STEM education. What is the opinion of biology teacher candidates about the impact of STEM education on student, the effect of STEM education on the course, the effect of STEM education on the teacher, the effect of the activities of the STEM education on biology teacher candidates on the views of the STEM education. The research was conducted with 4th grade biology teacher candidates from a faculty of education in Ankara. In the research, quantitative study was conducted with 18 students and qualitative study was conducted with 9 students. The study was limited to applications performed for 6 weeks. Experimental research design was used in the study. In this study, quantitative and qualitative data collection tools and quantitative and qualitative data analysis methods are used together and it is a mixed research model. The experimental design method was supported by qualitative and quantitative data. "Pre-test and post-test control group design constitutes the research model and data collection tools were applied to the experimental group and control group at the beginning and end of the study. During the data collection phase, structured interviews were conducted with the students. The data were analyzed and analyzed by content analysis method. It was found that the experimental pre-test post-test pre-test post-test comparison was 0.553 in the STEM awareness of the students in the experimental group after the activities with the approach of STEM. According to this result, there is no significant difference between the pre-test and post-test scores in the experimental group. In the group where the control group was theoretically explained to have not applied the STEM application, attitude scores were found to be 0.523 compared to the pre-test and post-test (p> .05). According to this result, there was no significant difference between the pre-test and post-test scores in the control group. In the group where the experimental and control groups were theoretically explained to have not applied the STEM applications, the post-test comparison of attitude scores was found to be 0.019 (p> .05). According to this result, there was a significant difference in the post-test scores of the experimental group compared to the control group. According to the results of the structured interview; It was understood that pre-service teachers do not need high-level materials for the implementation of STEM, they can be applied more easily with fewer students, it is possible to limit time, technology is necessary and they have the opinion that the applications are enjoyable. Furthermore, they reported that the fact that they have made STEM applications gives them self-confidence in making STEM applications.