Kars Müzesindeki eserler yoluyla 7. sınıf öğrencilerinin zaman ve kronoloji algılarını ölçme
Measuring time and chronology perceptions of 7th year students through the museums
  1. Tez No: 596077
  2. Yazar: SELÇUK ENGİN DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin, müzedeki eserleri inceleyerek bu eserler yoluyla değişim, süreklilik eşliğinde kronolojik zaman algılarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılında Kars il merkezinde Ziya Gökalp Ortaokulu 7. Sınıfta okuyan alt ve üst öğrenci gruplarını örnekleyen 50 öğrenciyle yapılmıştır. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı betimsel alan araştırması şeklinde yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak soru formları kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilere resimler çizdirilerek bu resimler incelenmiştir. Soru formları uzman görüşleri alınarak hazırlanmıştır. Elde edilen veriler analiz edilmiş ve çözümlenmiştir. Araştırmanın verileri yorumlandığında günümüze yakın eserlerin sıralamasının daha doğru yapıldığı, çok eski dönemlere ait eserlerin sıralanmasında bazı eksikliklerin olduğu görülmüştür. Öğrencilerin bazı dönemlerin 2. Sınıflanmasını bilmedikleri ve hata yaptıkları bulgusuna ulaşılmıştır. Örneğin öğrenciler taş devri yerine paleotik çağ denildiğinde kavram yanlışlığına düşmüşlerdir. Öğrenciler müze gezisinde ilgilerini çeken eserlere daha çok dikkat ettikleri ve sıralamada daha başarılı oldukları belirlenmiştir. Öğrenciler yüzyıl ve çağ konusunda bilgi sahibi olmakla birlikte sıralamada hata yaptıkları gözlemlenmiştir. Grup bazında değerlendirildiğin de 1. gruptaki öğrencilerin daha başarılı oldukları sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the chronological time perception of the 7th grade students in the elementary school by examining the works in the museum and changing them through these works. The research was carried out with 50 students who sample the upper and lower student groups in the city center of Kars in the 2018-2019 academic year. The study was conducted as descriptive field research using qualitative research methods. Questionnaires were used as data collection tools. In addition, these pictures are examined by drawing the students. The questionnaires were prepared by taking expert opinions. The data obtained were analyzed and analyzed. When the data of the research are interpreted, it is seen that the order of works close to the present day is made more accurately and there are some deficiencies in the ordering of works belonging to very old periods. It was found that students did not know the classification of some periods and made mistakes. For example, the students fell into the concept of paleotic age instead of the stone age. Students were more interested in the works that attracted their interest in the museum tour and they were more successful in the ranking. Although students have knowledge about the century and the era, it has been observed that they made mistakes in the ranking. It is concluded that students cannot reflect theoretical knowledge to practice. When evaluated in terms of group, it is concluded that the students in the first group are more successful.