Farklı renkte fotoselektif yeni nesil örtüler altında yetiştirilen Fuji elma çeşidinin muhafaza performanslarının araştırılması
Investigation of storage performances of Fuji apple cultiver grown under recently impoved nets
  1. Tez No: 596130
  2. Yazar: NURCAN DÖLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmadaküresel ısınmanın etkisi ile elma ve diğer birçok meyve türünde şiddetli güneş ışınlarından meyvelerin üretim aşamasında korunması,derim zamanının belirlenmesi ve derim sonrasında meydana gelen kayıpların azaltılması ve kalitenin korunmasına yönelik bitkinin farklı renkte ve spektral dağılımda renkli örtü materyallerle üzerinin örtülmesi etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmada Fuji elma çeşidinde Kontrol(örtüsüz), Beyaz, Kırmızı ve Pearl renkte net örtüleri kullanılmıştır. Fuji elma çeşidinde derim öncesi fizyolojik ölçümler, derim zamanın belirlenmesi ve derim sonrası muhafaza süresince bazı parametrelerinde inceleme yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda farklı renkte net örtü sitemlerinin meyve yetiştiriciliğine göre meyve gelişim dönemlerinde güneş yanıklığı zararlanmasını azalttığı ve çalışılan elma çeşidinde renk yoğunluğunu artmasını sağladığı gözlemlenmiştir. En iyi renklenme ise beyaz ve pearl örtü altında sağlanmıştır. Fuji elma çeşidinde örtü altındaki meyvelerin ağırlıkları birbirine yakın olduğu saptanmasına karşın, en ağır meyveler pearl renkte net örtülerinde görülmüştür. SÇKM miktarı bakımından farklı renkte örtü materyalleri altında yetiştirilen meyvelerde artış olduğu görülmüş ve farklı örtüler altındaki meyvelerdeki SÇKM değerlerinin birbirine yakın olduğu saptanmıştır. Meyve eti sertliği incelendiğinde, hasat zamanı yaklaştıkça tüm örtü renklerinde azalma olduğu gözlemlenmiştir. Elde edilen değerler ışığında farklı renkte net örtü kullanım olanaklarının avantajlarının bulunduğu ve çalışmaların bazı modifikasyonlar ile geliştirilerek üretim ve depolama uygulamalarında kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of global warming on apple and many other fruit type of harsh sunlight fruit production stage of the protection, harvest time to determine and harvest occurring after loses to reduce and quality for the plant different colors and spectral distribution of color cover materials the storage wereinvestigated. In this study, control (uncoated), white, red and pearl net covers of Fuji apple cultivars were used. The preharvest physiological measurements of apple cultivar, determination of harvest time and some parameters during postharvest preservation were examined. As a result of this study, it is observed that net systems of different colors reduce sunburn damage during fruit development periods and increase color intensity in apple cultivars. The best coloration was achieved under a white and pearl net. In Fuji apple cultivar, the weight of the fruits under nets were found to be similer to each other, but the heaviest fruits were seen in pearl net covers. It was observed that the fruits grown under cover material of different color were increased in terms of the amount of TSS and the values of TSS were similer to each other. When the flesh firmness was examined, it was observed that all nets colors decreased firmness as the approaching harvest time.As a result of this study, it is concluded that there are advantages of net usage possibilities in different colors and that the studies can be developed with some modifications and used in production and storage applications.