Salim Şengil'in öykücülüğü
The Story of Salim Şengil
- Tez No: 596159
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN MENGİ CANBERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Salim Şengil (1913-2005), bulunduğu yayıncılık faaliyetleriyle Türk öykücülüğüne önemli katkılar sağlamış, Seçilmiş Hikâyeler Dergisi (66 sayı, 1947-1957)'yle edebiyatımızda, tür dergisi olarak tek başına örnek olabilecek ilk öykü dergisini yayımlamıştır. Salim Şengil, 1943 yılında ilk öykü kitabını yayımlamıştır. Yazarın ikinci öykü kitabı ise 1980 yılında yayımlanmıştır. Şengil'in öykü yazmaya verdiği bu ara yayıncılık faaliyetleriyle geçmiştir. Türk edebiyatına yaptığı yayıncılık faaliyetleriyle önemli katkılar sağlayan yazarın öykücülüğü, yayıncılığının gölgesinde kalmış ve göz ardı edilmiştir. Salim Şengil'in öykülerinde yaşamından kesitler görülür. Özellikle yazarın çocukluk ve gençlik yıllarının geçtiği Fethiye, mekân olarak öykülerde geniş yer tutar. Bunun yanında yazarın gerçek hayattan aldığı kişi kadrosu çoğunlukla Fethiye'den anımsadığı kişilerden ve kendi ailesinden oluşur. Şengil'in öykülerinde görülen bu içerik, öykülere otobiyografik bir kimlik kazandırır. Salim Şengil'in otobiyografik kimlikli öykülerinin dışında kalan öyküleri eleştirel bir bakış açısını ihtiva eder. Özellikle 1980 darbesi sonucunda oluşan ortam, bu ortamdan kaynaklanan bireylerin tutuklanma kaygıları, devlet-birey ve iktidar-toplum ilişkileri eleştirel bir tavırla ele alınır. Bu çalışmada amacımız, edebiyatımıza önemli katkılar sağlamış olan Şengil'in kırk yılı aşan öykücülük serüveni boyunca yayıncılığının gölgesinde kalan ve göz ardı edilen öykücülüğünün değerlendirilmesidir. Beş öykü kitabı yayımlamış olan yazarın öykücülüğü değerlendirilirken Türk öykücülüğündeki yerinin belirginleştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Salim Şengil (1913-2005) was made significant contributions to Turkish narration with his publishing activities. He published Seçilmiş Hikâyeler Dergisi which was the first story magazine that can be a sample magazine of type. Salim Şengil published his first short story book in 1943. His second story book was published in 1980. Şengil spent this period without writing stories and he spent his time with publishing activities. He has made significant contributions to Turkish literature with his publishing activities; his storytelling has been ignored and overs had owed by his publishing. Salim Şengil's stories are inspired by his life. Especially Fethiye, where the author's childhood and youth years passed, has a wide place in his stories. Inaddition, the people in his stories mostly consist of people that familiar from Fethiye and his own family. This content which seen in Şengil's stories, gives stories an autobiographical identity. Salim Şengil's stories other than autobiographical stories includes a critical perspective. Especially, he critically investigate, environment created as a result of the 1980 Turkish coup, concern about the arrests arising from this environment and state-individual, government-society relationships. The aim of thisstudy is to evaluate of Şengils' ignored narration. He made significant contributions to our literature and had a storytelling adventure of more than 40 years. The narration of the author who was published five story boks was evaluated. It is aimed to clarify his place in Turkish storytelling.