Kömür/biyokütle karışımlarının hidrotermal gazlaştırılması
Hydrothermal gasification of coal/biomass mixtures
  1. Tez No: 733641
  2. Yazar: ENDER FAKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HASANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Biyokütle gibi yenilenebilir kaynakların kömürle birlikte gazlaştırılarak hidrojen eldesi konusu fosil yakıt rezervleri de göz önünde bulundurulduğunda sürdürülebilir hidrojen üretiminde önemli yere sahiptir. Bu çalışmada yüksek kül ve kükürt içeriğine sahip Çan kömürü ile biyokütle (sorgum) birlikte hidrotermal yöntemle gazlaştırılmıştır. Yüksek verimle hidrojen eldesi için kömür/biyokütle oranı, su miktarı, süre, katalizör, yardımcı çözücü gibi deneysel koşullar ve sinerjik etki yaratan parametreler belirlendi. Hidrojence zengin gaz eldesi 500 ºC sıcaklık, 70 mL su, %25 kömür içeren kömür/biyokütle karışımının kullanıldığı 30 dakika süreyle katalitik ve yardımcı çözücülerle birlikte yapılan deneylerden elde edilmiştir. Katalizör kombinasyonu (K2CO3 /CaO) ve yardımcı çözücülerin (THF ve NMP) birlikte kullanıldığı deneylerde oluşan toplam gaz miktarı ve hidrojen yüzdesi oldukça yüksek oranda gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The issue of hydrogen production by gasification of renewable resources such as biomass with coal has an important place in sustainable hydrogen production, considering fossil fuel reserves. In this study, Çan coal with high ash and sulfur content and biomass (sorghum) were gasified by hydrothermal method. Experimental conditions such as coal/biomass ratio, amount of water, time, catalyst, co–solvent and parameters creating synergistic effects were determined for high yield hydrogen production. Hydrogen-rich gas was obtained from experiments performed with catalyst and co–solvents for 30 minutes using a temperature of 500ºC, 70,0 mL of water, and a coal/biomass mixture containing 25% coal. In the experiments where the catalyst combination (K2CO3/CaO) and co-solvents (THF and NMP) were used together, the total gas amount and hydrogen percentage formed were quite high.