Pamukta (Gossypium hirsutum L.) yapraktan potasyum uygulamasının verim, kalite ve erkencilik özeliklerine etkisi
The effect of foliar potassium application on cotton (Gossypium hirsutum L.) yield, qualiyt and earliness parameters
  1. Tez No: 596207
  2. Yazar: NİMETÜLLAH ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma farklı potasyum uygulama yöntemlerinin pamukta verim, erkencilik ve lif kalite özellikleri üzerine olan etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma 2018 yılında Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde çiftçi tarlasında tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak yürütülmüş ve denemede materyal olarak Beyaz Altın (BA119) pamuk çeşidi ile potexan sıvı potasyum gübresi kullanılmıştır. Denemede 8 farklı uygulama (Kontrol, taraklanma başlangıcı, çiçeklenme başlangıcı, koza oluşturma dönemi, taraklanma başlangıcı + çiçeklenme başlangıcı, taraklanma başlangıcı + koza oluşturma dönemi, çiçeklenme başlangıcı + koza oluşturma dönemi, taraklanma başlangıcı + çiçeklenme başlangıcı + koza oluşturma dönemi) yer almıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre kütlü pamuk verimi, lif verimi ve çırçır randımanı yönünden uygulamalar arasında önemli istatistiksel farklılıklar elde edilmiştir. Potasyum uygulamalarının lif teknolojik özellikler üzerine etkisi incelendiğinde lif uzunluğu bakımından uygulamalar arasında önemli farklılıkların elde edildiği, ancak incelenen diğer özellikler bakımından uygulamalar arasında istatistiksel anlamda bir farklılığın oluşmadığı belirlenmiştir. Kütlü pamuk verimi ve lif verimi bakımından en yüksek değerler çiçeklenme başlangıcı döneminde potasyum uygulamasından elde edilmekle birlikte, taraklanma başlangıcı, taraklanma başlangıcı + çiçeklenme başlangıcı uygulamaları da çiçeklenme başlangıcı uygulaması ile aynı istatistiksel grupta yer almıştır. Bu veriler ışığında erken dönemlerde yapraktan potasyum uygulamasının kontrol uygulamasına göre kütlü pamuk verimi ve lif veriminde önemli derecede verim artışı sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of different potassium application methods on cotton yield, earliness end technological characteristics. The experiments were conducted in the Bismil district of Diyarbakır according to randomized complete block design (RCBD) with four replications during 2018 cotton growing season. Beyaz Altın (BA119) cotton variety and Potexan liquit potassium fertilizer were used as material. In the research, eight different application methods were used at different development periods of cotton (control; squaring; flowering; boll formation; squaring + flowering; squaring + boll formation; flowering + boll formation; squaring + flowering + boll formation). According obtained results, it was determined that there were significant differences between application methods in terms of seed cotton yield, fiber yield and ginning percentage. For fiber technological characteristics; it was determined that there was significant differences between application in terms of fiber length, while there were non-significant differences between other observed technological characteristics. Although the highest seed cotton yield and fiber yield obtained from potassium application on flowering periods, the squaring and squaring + flowering period's application methods shared the same statistical groups with flowering period. In the light of this information it was concluded that the seed cotton yield and fiber yield increased by using foliar potassium fertilizer at early development periods of cotton when comparing with that of control