Comparative merits of acceleration and acoustic emission data in the preventive maintenance of antifriction bearings
Sürtünmesiz yatakların önleyici bakımında ivme ve akustik yayınım bilgilerinin karşılaştırmalı üstünlükleri
- Tez No: 596214
- Danışmanlar: Prof. Dr. SEDAT BAYSEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Mühendisler ve makine operatörlerinin herhangi bir makinenin sesini dinleyerek normal çalışıp çalışmadığı hakkında fikir edinmeleri çok eski bir gelenektir. Sürücüler motorlarının seslerini dinler, doktorlar kalp seslerini ve göğüsten gelen sesleri aynı sebeple dinler. Makinelerde sürtünmesiz yatakların iyi durumda olması bu yataklar dağıldığında çak daha önemli ve tamir Kabul etmeyecek arızalara sebep olabildiği için çok önemlidir. Sürtünmrsiz yatakların ömürleri hizmet şartları ve istatistik bilgiler kullanarak tahmin edilebilir ancak bu sonuçlar hiçbir şekilde kesin değildir. Bu sebeple bir sürtünmesiz yatağın tam olarak ne zaman değiştirilmesi gerektiğinin bilinmesi çok önemlidir. Yıpranmış yataklarda aşınmadan dolayı boşluklar fazladır. Bununla birlikte, malzeme yorulması yuvarlanma elemanlarının içinde çalıştığı oluklarda karıncalanmalar oluşturur. Bu etkenler fazladan ses ve titreşim oluştururlar. Ses titreşimden oluştuğu için gerçekte ses ve titreşim bilgileri birbiri ile eşdeğerdir. Ses ve titreşim ölçümleri mikrofon ve akselerometre ile yapılır, ancak arıza habercisi bilgilerin diğerlerinden ayırt edilmesi zor bir iştir. Meydana gelen titreşimlerin bazıları makinenin malzemesi içinde tabiiki sönümlenir. Ayrıca sönümlenmiş bir titreşimin ürettiği ses te mikrofonon duyu eşiğinin berisinde kalabilir. Mikrofon ve akselerometreler kendi dinamiklerini ölçtükleri sinyallere ekledikleri için ayrıca işi zorlaştırırlar. Bu çalışmada önleyici bakımda mikrofon ve akselerometre kullanımı üzerine bir araştırma yapılmıştır. Daha sonra özellikle üzerie bir delik delinerek bozulmuş ve yük altında çalışan bir bilyalı yatağın ses ve ivme ölçümleri alınarak bilinen hatayı nasıl ortaya koydukları araştırılmıştır. Sinyal analizinde Labview® Toolbox ta mevcut yazılımlar kullanılmıştır. Sonuç olarak hatalı veya arızalanmaya doğru ilerleyen bir sürtünmesiz yatağın belirlenmesinde ivme ve ses ölçümlerinin karşılaştırmalı avantaj ve dezavantajları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is an ages long art that engineers and machine operators get clues from the sound produced by any machine on whether the machine is operating properly or not. Drivers listen to the sound of their engine and doctors listen to the heart beats and pulmonary sounds. In machinery, well being of anti-friction bearings is extremely important as a bearing breaking into pieces may generate irreparable damage. Although life time of antifriction bearings are estimable from the working conditions and statistical data, these are never accurate. Therefore it is very important to be able to detect a bearing moving towards a failure. Old bearings have greater clearance due to wear, yet, fatigue generates pittings of various sizes on the tracks where rolling elements move. These effects generate vibration and sound. Actually vibration and sound are almost synonymous in this respect, as sound is generated by the vibration of the machine. Sound and vibration recordings can be done by microphones and accelerometers, but the task of differentiation of the relevant data from the others is great. Some of the vibration certainly decays in the material of the machine components, whereas sound they produce may be beyond the threshold of the microphones. Both microphones and accelerometers add their own dynamic problems onto the recorded signal. This dissertation makes a survey on the use of acceleration and acoustic emission data in this respect. Then data taken from a test rig which contains a purposefully indented ball bearing under load and how they interpret the known fault is examined by using routines from Labview® Toolbox. Lastly, a comparison of the advantages and disadvantages of both are presented.