Çimento sektöründe atık ısı geri kazanım (WHR) sistemininekserji ve enerji analizi
Exergy and energy analysis of waste heat recovery (WHR)system in cement sector
- Tez No: 596380
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÖMEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Erzurum'da çimento fabrikasın da kurulu olan 7,5 MW kapasiteli atık ısıdan enerji geri kazanım sisteminden alınan mevcut işletme verileri ile ekserji ve enerji analizleri yapılmıştır. Enerji santralinde bulunan her bir kazan için giriş ve çıkışındaki veriler kullanılarak ekserji, enerji değerleri hesaplanmıştır. Santral kazanlarındaki bu değerlere göre ekserji ve enerji kayıpları belirlenmiştir. Ayrıca bu tezde çimento fabrikalarının bacalarından atılan ısının elektrik enerjisine dönüşümü, çimento sanayisinde enerji verimliliğine olan etkisi hesaplanarak değerlendirilmiş olup WHR enerji üretim sisteminin çimento fabrikası üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Sonuç olarak sistemin akış ekserjisi 11096 kW olup sistemin toplam ekserji verimi %69,5 olarak hesaplanmıştır. Sistemin toplam ekserjisinin %85'i AQC ve SP atık ısı kazanlarında oluşmaktadır. Yıllık ortalama 16 ton CO₂ emisyon azatlımı sağlanmaktadır. Değerlendirmelere göre çimento fabrikalarında atık ısı enerji tesisi kurulmasının önemi, kurulacak tesislerin dizayn ve ekonomik değerleri için önemli bir veri olacaktır. Bu çalışma son yıllarda sanayi tesislerinde yüksek önem kazanan enerji tasarrufu ve enerji verimliliğinin arttırılması için yapılacak çalışmalar için de kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
Exergy and energy analyzes were performed with the existing operating data obtained from the waste heat, energy recovery system with a capacity of 7.5 MW installed in a cement factory in Erzurum. Exergy and energy values of each boiler in the power plant were calculated using the input and output data. Exergy and energy losses were determined a ccording to these values in power plant boilers. In this study, the conversion of heat thrown from the chimneys of cement factories to electrical energy and its effect on energy efficiency in the cement industry have been evaluated and the effects of the WHR energy production system on the cement factory have been examined. As a result of this thesis, the flow exergy of the system was 11096 kW and total exergy efficiency was found to be 69.5%. 85% of the total exergy of the system consists of AQC and SP waste heat boilers. An average of 16 tons of CO2 emission reduction is achieved annually. According to the evaluations, it is important to establish a waste heat energy plant in cement plants and it will be an important data for the design and economic values of the plants to be established. This study will lead to efforts to increase energy efficiency and increase energy efficiency.