Yanık sonrası oluşan karaciğer hasarı ve Siklosporin A'nın bu hasar üzerindeki etkisi
Effects of Cyclosporine A on liver injury after burns
  1. Tez No: 86950
  2. Yazar: DERVİŞ AKBİLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÇETİNKALE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
VH-ÖZET: Yamk şoku tarafindan başlatılan iskemi yaralanması nötrofil akümülasyonu, hücre membran ve organellerindeki hasar, ATP ve hücre protein üretimindeki azalma nedeniyle sıvı resüsitasyonu sonrası da devam etmekte ve nihayetinde de karaciğer yetmezliği ortaya çıkabilmektedir. Nötrofillerin organlarda reperfüzyon yaralanmasında süperoksit radikallerinin kaynağı olduğu ve CsA' nın nötrofillerin akümülasyonunu önlediği artık iyice anlaşılmıştır. Biz CsA' nın nötrofil akümülasyonu üzerindeki düzenleyici etkisinden faydalanarak yanık şokuna bağlı gelişen lokal ve sistemik iskemi yaralanmasını ve lipid peroksidasyonunu önlemeyi planladık. Bizim yaptığımız çalışma da nötrofillerin karaciğerde gelişen iskemi - reperfüzyon yaralanmasındaki rolünü ortaya koymaktadır. Nötrofil infiltrasyonunu gösteren artmış MPO aktivitesi, MDA, SGOT, SGPT, LDH ve Total bilirubin seviyelerindeki artış yanıklı gruplarda belirgindi. CsA verilen sıçanlarda ise MDA, SGOT, SGPT, LDH ve Total bilirubin seviyelerinde ilk hafta içinde azalma gözlendi. Sadece CsA verilen grupta LDH değerlerinin ve MPO aktivitesinin yanık sonrası 1. günde CsA verilmeyen gruba göre daha yüksek olduğu gözlendi ve bunun CsA' nın hepatotoksik etkisine bağlı olduğu düşünüldü. CsA uygulanan grupların tümünde karaciğer yağlanmasında azalma olduğu gözlendi. Karaciğerdeki nekroz sadece CsA verilen grupta 7. günde belirgin olarak azalmış bulunurken 4. gündeki yüksek değerin yine CsA' nın hepatotoksik etkisine bağlı olduğu düşünüldü. 48Bu çalışmada CsA' nın sistemik nötrofil infiltrasyonu üzerinde azaltıcı etkisi olduğu ortaya konmuştur. Ancak yan etkilerini azaltmak için gerek bu olumlu etki mekanizmasının tam olarak anlaşılması gerekse uygun terapötik dozun ortaya konması amacıyla yeni çalışmalara ihtiyaç olduğu anlaşılmaktadır. 49
Özet (Çeviri)
Vm- SUMMARY The ischemic injury triggered during the burn shock continues after fluid resuscitation due to accumulation of neutrophils, production of superoxide radicals, injury to the cell membrane and organelles and reduced production of ATP and cellular protein which ultimately results in hepatocellular failure. It is also well known that neutrophils are potent sources of superoxide radicals in reperfusion injury in almost all organs and it is also been shown that CsA treatment inhibits the accumulation of neutrophils. We postulated that CsA could reduce ischemic injury and lipid peroxidation locally and systemically due to burn shock because of its effect on modulation of neutrophil accumulation. This study demonstrated the important role that neutrophils played in the development of the ischemia - reperfusion injury of the liver, increased MPO activity in the liver which is the indicator of neutrophil infiltration, MDA levels, SGOT, SGPT, LDH and total bilirubin levels was clearly evident in burned nontreated animals. In CsA treated animals MDA levels and SGOT, SGPT, LDH and total bilirubin levels were diminished in almost each group within the first week. Only in CsA treated group 3 a LDH levels and MPO activity was significally higher than the nontreated grup and this was thought to be because of the hepatotoxicity of the CsA itself. Accumulation of fat in the liver was evident in nontreated animals and it was diminished in CsA treated groups. T.C. YÜKSEKÖ?REÎİBS &UROÎJB DOKÜMANTASYON MEBKÜINecrosis was higher in CsA treated group in 7 th day and it is thought to be the result of hepatotoxisity of CsA. In 4 th day necrosis was significally lower than nontreated group. CsA may have some effects on reducing systemic neutrophilic injury in burns but because of its hepatotoxisity and other unwanted effects, further studies are necessary to find out the exact key mechanisms of its salutary effects and the suitable dose for its therapeutic use. 51