Örgütlerde sürdürülebilir insan kaynakları yönetimi ve iletişim etiğinin vatandaşlık davranışı üzerine etkisi: Bir araştırma
The effect of sustainable human resource management and communication ethics in organizations on citizenship behavior: A research
- Tez No: 907579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU DOĞANALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmanın amacı, sürdürülebilir insan kaynakları yönetiminin ve örgütsel iletişim etiğinin örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisinin tespit edilmesidir. Araştırma kapsamında sürdürülebilir insan kaynakları yönetiminin örgütsel iletişim etiği davranışı üzerindeki etkisi ile katılımcıların demografik özelliklerine göre sürdürülebilir insan kaynakları yönetimi ve örgütsel iletişim etiği algılarında ve örgütsel vatandaşlık davranışlarında farklılık olup olmadığının belirlenmesi de amaçlanmıştır. Bu doğrultuda akademisyenler özelinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Konya ilinde bulunan üniversitelerde görev yapan akademisyenler (N=5373) çalışmanın evrenini oluşturmuştur. Nicel araştırma yöntemlerinden anket yöntemiyle gerçekleştirilen bu çalışmada akademisyenler arasından 690 kişiye ulaşılmış ve gönüllü 604 kişiyle anket çalışması yüz yüze ve online olarak yapılmıştır. Geri dönüşler neticesinde araştırmada kullanılabilecek anket sayısı 547 (n=547) olarak belirlenmiş ve anketlerden elde edilen veriler SPSS 26.0 programı ile analize tabi tutulmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular kapsamında, akademisyenlerin sürdürülebilir insan kaynakları yönetimi algılarının örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir etkisi olduğu ile akademisyenlerin örgütsel iletişim etiği algılarının örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca akademisyenlerin sürdürülebilir insan kaynakları yönetimi algılarının örgütsel iletişim etiğinin üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir etkisi olduğu da belirlenmiştir. Araştırmanın elde edilen diğer bulguları kapsamında; sürdürülebilir insan kaynakları yönetimi ile örgütsel iletişim etiği algısında ve örgütsel vatandaşlık davranışında akademisyenlerin demografik niteliklerine göre kısmen farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Çalışanların, sürdürülebilir insan kaynakları yönetiminin ve örgütsel iletişim etiğinin örgütsel vatandaşlık davranışını yordadığı temel bulgusuna ulaşılması bu çalışmada önemli bir husustur. Bu yönü ile bu çalışma, akademisyenler özelinde değerli bilgiler içermektedir. Literatür incelemeleri neticesinde çalışmadaki değişkenlerin birlikte ele alındığı herhangi bir çalışma bulunmaması nedeniyle alanyazındaki boşluğun doldurulacağına ve sonraki araştırmalara ışık tutulacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the impact of sustainable human resources management and organizational communication ethics on organizational citizenship behavior. Within the scope of the research, it was also aimed to determine the effect of sustainable human resources management on organizational communication ethics behavior and whether there were differences in the perceptions of sustainable human resources management and organizational communication ethics and organizational citizenship behaviors according to the demographic characteristics of the participants. In this context, research was conducted specifically on academics. Academicians working at universities in Konya province (N=5373) constituted the universe of the study. In this study, which was conducted using the survey method, one of the quantitative research methods, 690 people were reached among academicians and the survey study was conducted face-to-face and online with 604 volunteers. As a result of the feedback, the number of surveys that could be used in the research was determined as 547 (n=547) and the data obtained from the surveys were analyzed with the SPSS 26.0 program. Within the scope of the findings obtained from the research, it was determined that the perceptions of academicians regarding sustainable human resources management have a statistically significant and positive effect on organizational citizenship behavior, and the perceptions of academicians regarding organizational communication ethics have a statistically significant and positive effect on organizational citizenship behavior. It was also determined that academicians' perceptions of sustainable human resources management have a statistically significant and positive effect on organizational communication ethics. Within the scope of other findings of the research, it was determined that there are partial differences in the perception of sustainable human resources management and organizational communication ethics and organizational citizenship behavior according to the demographic characteristics of the academicians. It is an important issue in this study to reach the basic finding that employees' sustainable human resources management and organizational communication ethics predict organizational citizenship behavior. In this respect, this study contains valuable information specifically for academicians. As a result of the literature review, since there is no study that addresses the variables in the study together, it is believed that the gap in the literature will be filled and that it will shed light on subsequent research.