Dijital pazarlama modelleri ve bir uygulama
Digital marketing models and an application
- Tez No: 596545
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlama araçlarına göre önlenemez bir yükseliş yaşadığı günümüzde, çeşitli dijital pazarlama modelleri ortaya çıkmış ve sektör bazında kullanım amaçları farklılık göstermeye başlamıştır. Doğru bir dijital kampanyası stratejisi oluşturularak, geleneksel mecralara göre çok daha küçük bütçelerle dahi etkili sonuçlar elde edilebilen dijital pazarlama kanalları, ekonomik kalkınma dinamizmini küçük ve orta boy şirketlerden alan ülkemiz gibi ülkeler için ekstra önem arz etmektedir. Etkin bir dijital kampanya stratejisiyle dünyanın her yerinden müşteri edinilebilen günümüz dünya koşullarında bu modelleri doğru anlamak, verileri doğru analiz etmek ve aksiyon almak gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı; dijital pazarlamayı ve dijital pazarlama modellerini derinlemesine incelemek, etkin bir dijital pazarlama stratejisinde hangi metriklerin sonucu nasıl etkilediğini detaylıca araştırmaktır. Çalışma bulgularına göre; rakiplerin marka isimlerini anahtar kelime olarak kullanmak, yazım yanlışı içeren anahtar kelimeleri listeye dahil etmek ve kısa reklam metinleri kullanmak önemli derecede performans artışı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, when digital marketing has an unimaginable rise compared to traditional marketing tools, various digital marketing models have emerged and the purposes of use in the sector have started to differ. Digital marketing channels that can produce effective results even with much smaller budgets than traditional media, economic development dynamism for small and medium-sized companies, such as our country is of extra importance for countries. In today's world conditions, where customers from all over the world can be acquired through an effective digital campaign strategy, it is necessary to understand these models correctly, analyze the data correctly and take action. The aim of this study is; to examine digital marketing and digital marketing models in detail comprehensively; to investigate in detail how the metrics affect the result in an effective digital marketing strategy. In this context, a case analysis was accomplished. According to the study findings; using brand names as keywords, including keywords that contain spelling errors, and using short ad text provide significant performance gains.