Ordu ve çevresinde farklı lokalitelerde yayılış gösteren Laurocerasus officinalis M. Roem türü üzerinde morfolojik anatomik ve mikromorfolojik bir araştırma
Morphological, anatomical and micromorphological studieson Laurocerasus officinalis M. Roem. distributed at differentlocalities in ordu vicinity
  1. Tez No: 596585
  2. Yazar: İSMAİL ZOROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR ERGEN AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalıĢmada, Ordu ve çevresinde farklı yüksekliklerdeki lokalitelerden alınan Laurocerasus officinalis M. Roem. türüne ait bitkiler yükseklik ve mevsimsel farklılıklar açısından morfolojik, anatomik ve mikromorfolojik olarak incelenmiĢtir. Morfolojik incelemelerde yaprak ve yaprak sapının en ve boyları belirlenmiĢtir. Anatomik incelemelerde yaprak sapından enine, yapraktan ise hem enine hem de yüzeysel kesitler alınmıĢtır. Yüksekliğe ve mevsime bağlı olarak anatomik yönden karĢılaĢtırmalar yapılmıĢtır. Yapraklarda stoma indeksi hesaplanmıĢtır. Mikromorfolojik incelemelerde yaprak sapı ve yaprakların yüzeysel yapısı taramalı elektron mikroskobu ile incelenmiĢtir. Yaprak sapı ve yaprakta anatomik, morfolojik ve mikromorfolojik olarak yüksekliğe bağlı olarak önemli değiĢikliklerin olduğu görülmüĢtür. Yükseklik arttıkça hem kıĢ hem de yaz döneminde yaprak sapının boy uzunluğunda, yaprağın ise geniĢlik ve uzunluğunda azalma tespit edilmiĢtir. Yaprak kutikula kalınlığında yüksekliğe bağlı olarak artıĢ görülürken, mezofil tabakası kalınlığı yaz döneminde azalırken, kıĢın artma göstermiĢtir. Palizat parankimasının kapladığı alan her iki mevsimde artarken, sünger parankimasının kapladığı alanda yazın artıĢ gözlenirken kıĢ mevsiminde azalma görülmüĢtür.
Özet (Çeviri)
In this study, the specimens of Laurocerasus officinalis M. Roem. species collected from different localities were examined morphologically, anatomically and micromorphologically in terms of altitude and seasonal differences. In morphological examination, the width and the length of the leaves and the petioles were determined. In the anatomical examination, cross section was taken from the petiole and both cross and surface sections were taken from the leaves. Anatomical comparisons were made depending on the altitude and season. Stomata index was calculated in leaves. In the micromorphological examinations, the surface structure of the leaves ad petioles were examined by scanning electron microscopy. Anatomically, morphologically and micromorphologically, significant changes were observed in petiole and leaf depending on altitude. As the altitude increased, both the winter and summer periods, the length of the petiole and the width and length of the leaf decreased. Leaf cuticle thickness increased due to altitude, while mesophyll layer thickness decreased in summer increased in winter. The area covered by the palisade parenchyma increased in both seasons. The area covered by the sponge parenchyma increased in summer and decreased in winter.