Ordu ve çevresinde farklı yüksekliklerde yayılış gösteren Alnus glutinosa (L.) Gaertner subsp. barbata (C. A. Meyer) yalt. alttürü üzerinde morfolojik, anatomik ve mikromorfolojik bir araştırma
Morphological, anatomical and micromorphological studies on Alnus glutinosa (L.) Gaertner subsp. barbata (C. A. Meyer) Yalt. Distributed at Different Altitudes in Ordu vicinity
- Tez No: 436593
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR ERGEN AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada, Ordu ve çevresinde farklı yüksekliklerden toplanan Alnus L. (Betulaceae) cinsinin Alnus glutinosa (L.) Gaertner subsp. barbata (C. A. Meyer) Yalt. alttürü morfolojik, anatomik ve mikromorfolojik olarak incelenmiştir. Yüksekliğe bağlı olarak morfolojik, anatomik ve mikromorfolojik özelliklerde farklılıklar gözlenmiştir. Morfolojik olarak, yaprak sapı, yaprak, erkek çiçek, meyve ve tohumlar; anatomik olarak, yaprak sapı ve yapraklar; mikromorfolojik olarak, yaprak sapı, yaprak, meyve ve tohumlarda yüksekliğe bağlı olarak farklılıkların olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, Alnus glutinosa (L.) Gaertner subsp. barbata (C. A. Meyer) Yalt. subspecies of Alnus L. (Betulaceae) genus were collected from different elevations in Ordu vicinity and morphological, anatomical and micromorphological properties were examined. It was observed some differences depending on elevations as morphologically, anatomically and micromorphologically. Morphologically, petiole, leaf, male flower, fruit and seed; anatomically, petiole and leaf; micromorphologically, petiole, leaf, fruit and seed show differences.