L1 sınıfı araçlarda fotovoltaik güneş paneli kullanımının verim artışına etkisinin incelenmesi
Investigation of efficiency increment effect of using photovoltaic solar panel in a L1 category vehicle
  1. Tez No: 596596
  2. Yazar: BAYRAM DEVLET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEÇEBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
L1 sınıfı taşıtların şarj edilmesi amacıyla, güç üretim verimi en yüksek fotovoltaik (PV) panelinin tespiti için yapılan bu tez çalışmasında, 3 adet farklı özelliklere sahip panelin 3 adet farklı senaryo kapsamında karşılaştırmalı deneyleri gerçekleştirilmiştir. İlk PV paneli, diğer panellerle performans karşılaştırmasında ölçü/referans olması amacıyla geleneksel biçimde yalın/normal olarak kullanılmıştır. İkinci panele, termal iletkenliğinin artması amacıyla kütlece %10 bakır tozu katkılandırılmış 300 gram ağırlığında faz değişken malzeme(FDM) olan parafin eklenmiştir. Üçüncü panele ise ikinci paneldeki özelliklere sahip FDM eklendikten sonra ilgili güneş panelinin ebatlarına sahip iki adet düzlemsel yoğunlaştırıcı monte edilmiştir. Tez kapsamında eşdeğer güce sahip Normal, FDM'li ve FDM'li/Yoğunlaştırıcılı olmak üzere kullanılan üç farklı özellikteki PV panelinin sırasıyla güneşe sabit açılı, taşıt park hali ve taşıtın sürüş hali olmak üzere 3 farklı senaryo kapsamında elektriksel güç ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen verileri kullanarak paneller arasında performans ve verim değerlendirmesi yapılmıştır. Sonuç olarak sabit açılı FDM'li/Yoğunlaştırıcılı panelin referans olarak kullanılan sabit açılı Normal panele göre verim artışının da %36 olduğu görülmüştür. FDM'li panelin taşıt park halindeki referans olarak kullanılan taşıt park halindeki Normal panele göre %21 daha fazla elektriksel güç(W) ürettiği gözlemlenmiştir. FDM'li panelin taşıt sürüş halinde de referans olarak kullanılan taşıt sürüş halindeki Normal panele göre %47 daha fazla elektriksel güç(W) üretimi yaptığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, comparative experiments of 3 panels with different characteristics were carried out under 3 different scenarios are tested to determine the highest power generation efficiency of photovoltaic(PV) panel in order to charge L1 category vehicles. The first PV panel was traditionally used as plain/normal as a measure/reference for performance comparison with other panels. To the second panel was added 300 gram of paraffin, a phase change material (PCM) which is doped with a weight of 10% copper powder to increase its thermal conductivity. After the PCM with the features of the second panel was added to the third panel, two planar concentrators with the dimensions of the corresponding solar panel were installed. In the scope of the thesis, electrical power measurements were carried out in three different scenarios, namely, fixed angle situation to the sun, vehicle parking situation and vehicle driving situation, respectively, with three different properties: Normal, with PCM and with PCM/Concentrator. Using the obtained data, performance and efficiency evaluation was made between the panels. As a result, the efficiency increase of the fixed-angle PCM/Concentrator panel was found to be 36% higher compared to the fixed angle Normal panel which is used as reference. It has been observed that the PCM panel in the vehicle park situation, generates 21% more electrical power (W) than the Normal panel in the vehicle park situation which was used as a reference. It has been also observed that the PCM panel in the vehicle driving situation, generates 47% more electrical power (W) than the Normal panel in the vehicle driving situation which was used as a reference.