Individual differences and the learning of two grammatical features with turkish learners of english
Türk ingilizce öğrencilerinin iki dilbilgisi yapisini öğrenmeleri ve bireysel farkliliklar
  1. Tez No: 819566
  2. Yazar: ŞEBNEM YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NINA SPADA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Toronto
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışma, bireysel öğrenci farklılıkları ile dilbilgisi zorlukları bakımından farklılık gösteren iki İngilizce yapısının öğrenilmesi arasındaki ilişkileri araştırmıştır. Yarı deneysel bir tasarım kullanarak, üç sınıftan yabancı dil olarak İngilizce öğrenen 66 ortaöğretim öğrencisine iki L2 yapısı üzerinde dört saatlik eğitim verildi; bunlardan birinin öğrenilmesi nispeten kolay olduğu düşünülüyor (geçmiş zamanın hikayesi) ve diğeri nispeten öğrenmesi zor (pasif yapı). Katılımcılara her iki yapıya ilişkin bilgileri konusunda ön test uygulandı ve öğretimden hemen sonra son test uygulandı. Öğrencilerin ilerlemesi, yazılı gramer değerlendirme testleri (GJT) ve sözlü üretim görevleri (OPT) aracılığıyla ölçülmüştür. Bireysel öğrenci farklılıklarını ölçmeye yönelik araçlar arasında bilgisayarlı dil öğrenme yatkınlık testi, L1 dilbilgisi farkındalığı farkındalığı testi, motivasyon anketi, geriye doğru rakam aralığı testi ve öğrenci geçmişe bakış anketi yer alımaktadır. Sonuçlar, dil öğrenme yatkınlık ve motivasyonun anlamlı derecede önemli olan iki değişken olduğunu ortaya çıkardı. GJT son testi ile ölçülmüştür. 'Geçmiş zamaının hikayesi'ile ilgili olarak yalnızca orta düzeydeki öğrenenler Dil öğrenme yatkınlığı profili grubu GJT'de önemli ölçüde gelişme göstermiştir. Bu bulgular, dil yeteneğinin dil öğreniminde bir rol oynadığını ancak ikinci dil ilerlemesine katkıda bulunan başka faktörlerin de (örn. motivasyon ve dilbilgisi farkındalığı) bulunduğunu doğrulamaktadır. Bu sonuçlar aynı zamanda, öğrenilecek şeyin gramer zorluğunun, ikinci dil öğrenenlerin yeni bir dil öğrenme çabalarında hangi bilişsel becerilere güvendiklerini belirlemede bir faktör olduğuna dair sınıf temelli bir çalışmadan elde edilen kanıtları da sağlar.
Özet (Çeviri)
This study investigated relationships between individual learner differences and the learning of two English structures that differed in their grammatical difficulty. Using a quasi-experimental design, 66 secondary-level learners of English as a foreign language from three intact classes were provided with four hours of instruction on two L2 structures –one considered relatively easy to learn (i.e., past progressive) and the other relatively difficult to learn (i.e. passive construction). The participants were pretested on their knowledge of both structures and posttested immediately after the instruction. Learners' progress was measured via written grammaticality judgment tests (GJT) and oral production tasks (OPT). The instruments to measure individual learner differences included a computerized language aptitude test, an L1 metalinguistic awareness test, a motivation questionnaire, a backward digit span test, and a learner retrospection questionnaire. The results revealed that aptitude and motivation were the two variables that significantly measured by the GJT posttest. With respect to the 'past progressive' only learners in the medium aptitude profile group improved significantly on the written GJT. These findings confirm that language aptitude holds a role in language learning but that there are other factors (i.e., motivation and L1 metalinguistic awareness) that also contribute to L2 progress. These results also provide evidence from a classroom-based study that the grammatical difficulty of what is to be learned is a factor in determining what cognitive abilities L2 learners rely on in their efforts to learn a new language.