Bazı nitrozaminlerin diyabetik rat karaciğer mikrozomal sistemi ile oluşturulan denitroasyon ve dealkilasyon tepkimelerinin incelenmesi
Investigations of dealkylation and denitrosation reactions of nitrosamines brought about in diabetic rat liver microsomal system
- Tez No: 59661
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖGE ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kimyasal olarak diyabet oluşturulan ve diyabet oluşturulduktan sonra etanol, aseton ve izopropanol uygulanan ratların karaciğer mikrozomal sisteminde Nitrozodimetilamin ve N-Nitrozodietilaminin denitrozasyon ve dekilasyon tepkimeleri incelendi. Her iki nitrozaminin de denitrozasyon tepkimesi sonucu oluşan nitrit miktarı tayin edilip nmol/mg mikrozomal protein/dakika olarak verildi. Dealkilasyon tepkimelerinde ise, Nitrozodimetilaminin demetilasyonunda oluşan formaldehit ve N- Nitrozodietilaminin deetilasyonunda oluşan asetaldehit miktarları tayin edilip nmol/mg mikrozomal protein/ dakika olarak verildi. Diyabet ve diyabet sonrası indükleyici verilen ratlarda ; her iki nitrozamini metabolize eden dealkilasyon ve denitrozasyon enzimlerinin Km ve Vmax değerleri bulundu. Her iki nitrozamin için, kontrol grubuna göre diyabetin, diyebetik gruba göre de indükleyici uygulanan enzimlerin indüklendiği görüldü. inhibisyon çalışması sonucunda, nitrozaminlerin aynı oranda metabolize olduğu görüldü. Metabolize eden sistemin her iki nitrozamini (kompetetif olarak inhibe ettiği) metabolize etmek için yarıştığı gözlendi. Diyabet ve diyabet sonrası verilen indükleyicüerin sadece bir tane izoenzimi indüklediği düşüncesi desteklendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, following the administration of inducers such as ethanol, acetone and isopropanol, denitrosation and dealkylation reactions of N-Nitrosodimethylamine and N-Nitrosodiethylamine were investigaded in liver microsomal system of rats with diabetes and which were occured by chemicals. Nitrit amounts as a denitrosation reaction product for both nitrosamines were detected and given as nrhol/mg microsomal protein/min Formaldehyde and acetaldehyde which are occured demethylation of N-Nitrosodimethylamine and deethylation of N-Nitrosodiethylamine, respectively as a product of dealkylation reactions were also detected and given as nmol/mg microsomal protein/min Km and Vmax values of dealkylation and denitrosation enzymes which act metabolization of both nitrosamines were assessed in diabetic and inducer applied diabetic rats. Enzyme's inductions were increased statistically significant in rats with diabetes and inducer applied diabetic rats compare to control and diabetic group, respectively. As a result of inhibition studies, nitrosamines were metabolized given same ratio and inhibited competetively so, it is supported that there is only one izoenzyme can be induce in diabetic and inducer applied diabetic rats. 53