Ankara'nın başkent olarak imarı sürecinde ve sonrasında İtalyan mimarların katkıları
The contributions of Italian architects during and after the construction process of Ankara as capital city
  1. Tez No: 596641
  2. Yazar: VERONICA BRUNIERA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SİNAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma, Türklerin Anadolu topraklarına gelmesinden önce ekonomik, askeri, siyasi ve kültürel alanda faal olan İtalyanların, Türkiye Cumhuriyet'inin kurulması sürecinde bıraktıkları eserlere yer vermektedir. Temelleri yeni atılan Türk devletinin, Milli Mücadele'nin merkezi olan Ankara'nın başkent ilan edilmesinden sonra Türkiye Cumhuriyeti'ne yaraşır modern bir başkent olarak Ankara'nın imar edilmesi sürecinde İtalyan mimarların rollerini ve katkılarını ortaya koymaktadır. İtalyan heykeltıraş, mimarlar ve mühendislerin eserleri, resmi müsabakalara İtalyanların katılımı arşiv belgeleri, dönemin gazeteleri ve dergilerinde yayınlanan haberlerin ve makalelerinin analizi yoluyla İtalyanların başkent Ankara'nın imar sürecindeki ve sosyal hafızasındaki yeri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study begins with an excursus on the Italian presence and its economical, military, political and cultural activity on the Anatolian soil long before the arrival of the Turks in the land and then focuses on the way this presence continued during the establishment of the Republic of Turkey thanks to the works they realized. It describes how Ankara, centre of the National Struggle, became the capital city of the new born Turkish State and the roles and contributions of Italian architects in the construction of Ankara as a modern capital worthy of the Republic of Turkey. Analyzing Italian sculptor, architects and engineers' works, archival documents, news and articles published on newspapers and journals, it was investigated the importance of the Italian architects and artists in the construction process of capital city Ankara and in the social memory.