Kent merkezleri yakın çevresi otopark sorunu ve kocatepe cami çevresinde bir araştırma
  1. Tez No: 55251
  2. Yazar: ELİF KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDOĞAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
KENT MERKEZLERİ YAKIN ÇEVRESİ OTOPARK SORUNU VE KOCATEPE CAMİ ÇEVRESİNDE BİR ARAŞTIRMA (YüksekrLisans Tezi) Elife KAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ (Nisan 1996) ÖZ Otomotiv sanayinin gelişmesi, kentlerde artan nüfus gibi nedenlerle özellikle büyük kentlerin kent merkezlerinde bir trafik karmaşası yaşanmaktadır. Bu karmaşanın nedenlerinden birisi de otopark sorununun çözümlenemeyişidir. Özellikle ülkemizde planlamanın gelişmenin gerisinde kalması, kent planlama olgusunun yeni yeni yerleşmeye başlamış olması; özel araç sahipliliğinin son yıllarda hızla artması; kent merkezlerinin sağlıksız ve yoğun yapılaşması sonucu açık alan kalmayışı; merkezlerde arazi fiyatlarının yüksek olması gibi nedenlerle merkezde yeterli park alanlarının ayrılmamış olması günümüzde park sorununu tüm sıkıntılarıyla karşımıza getirmektedir. Bu güne kadar ülkemizde ulaşım konusunda yapılan çalışmalarda park soruna yeterince eğinilmediği görülmektedir. Oysa ki kent içi ulaşım yalnız yaya yada hareket halindeki trafiğin çözümü değildir. Çözüm; yaya hareketli trafik ve duran trafik olarak tanımlayabileceğimiz otopark olayının üçünün birlikte bölgenin özelliklerine göre dengeli çözümüdür. Bunlardan yalnız birinin çözümü yeterli değildir. Sistemin işleyebilmesi için her üçünün bir arada ilişkilerinin kurularak dengelenmesi gerekir. Bu çalışmada; kent merkezlerinde var olan otopark sorunu geçmişten günümüze incelenmeye çalışılmış, yurt dışında ne tür önlemler getirildiğine ilişkin örnekler tesbit edilmiş, Kocatepe Cami çevresi ve batısında yapılmakta olan yeraltı katlı otoparkı çalışma alanı olarak seçilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler : Otopark Sayfa Adedi Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Erdoğan YAŞLICA
Özet (Çeviri)
PARKING PROBLEM IN SURROUNDINGS OF URBAN CENTERS AND AN EXPLORATION OF KOCATEPE MOSQUE (M.Sc. Thesis) Elife KAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1996 ABSTRACT Owing to developing of automotive industry and increasing of urban population, especially traffic jam has been occuring in Metropolitan areas parking problem that is one of the reason of traffic jam cannot be soleved. The fact that, planning stays behind developing, fact of urban planning is formed newly, ownership of private car increases in last years, because of unhealthy and dense developing of urban centers, parking areas havenot remained, prices of land are high rate, cause to get to confront parking problem. Up to now, in applications being performed it is seen that parking problem has not been took in to consideration. Whereas urban traffic is not only tranportation or solution of flowing traffic. Remedy is balanced solution according to features of area of parking phenomenon that we may describe as pedestrian, flowing traffic and static traffic. Solution of only one of these is not enough system should be balanced that each one of this trio is able to work. In this thesis, parking problem which is being in urban centers has been argued from past to ourtime, some examples that are related to kinds of the solutions have been given in foreign states, underground park which is under construction in surroundings of Kocatepe Mosque and its west was preferred as a studying area. Science Code : Key Words.'Parking Page Number : Adviser : Doç. Dr. Erdoğan YAŞLICA