Demir eksikliği anemisi ve kanama öyküsü olan hastalarda demir eksikliğinin trombosit fonksiyon bozukluğuna etkisi
The effect of ıron defıcıency on thrombocyte functıon dısorders ın patıents wıth ıron defıcıency anemıa and hemorrhage story
  1. Tez No: 596699
  2. Yazar: ESRA ÇAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR TARKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: DEA dünyada en sık görülen nutrisyonel anemidir. DEA çoğunlukla besinle ilişkili yetersiz demir alımına bağlı olsa da premenopozal kadınlarda demir eksikliğinin en sık sebebi menstrüel kan kaybıdır. Demir hemoglobine ek olarak myoglobin, sitokrom, katalaz, peroksidaz gibi bazı protein ve enzimlerde bulunur. Trombositler demir bağlayıcı enzimatik sistemler içerir, bu nedenle demir eksikliği durumunda trombositlerin yapısında veya fonksiyonunda değişiklikler gözlenebilir. Bu çalışmanın amacı, DEA ve kanama öyküsü olan hastaların kanama parametreleri ve trombosit fonksiyonlarının değerlendirilmesini; demir destek tedavisi ardından trombosit fonksiyonları ve kanama bulgularının değişimini ve demir tedavisinin bu değişimlere etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Ocak 2019 - Temmuz 2019 tarihleri arasında Dahiliye polikliniklerine başvuran, 18 yaş üzeri, kanama öyküsü olan ve tetkiklerinde DSÖ'ne göre DEA saptanan 35 hasta dahil edildi. Sağlıklı kontrol grubu olarak aynı cinsiyet ve benzer yaş dağılımına sahip 25 kişi çalışmaya alındı. Kollajen/Epinefrin ve Kollajen/ADP testlerinin verileri ‟PFA-100ˮ yöntemi kullanılarak elde edildi. Kollajen, ADP, epinefrin ve ristostetin ile uyarılan trombosit kümeleşmeleri ve ristostetin kofaktör“CHRONO-LOG”agregometresi kullanılarak optik bir yöntemle belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: IDA is the most common nutritional anemia in the world. Although IDA is mostly due to insufficient iron intake associated with food, the most common cause of iron deficiency in premenopausal women is menstrual blood loss. In addition to hemoglobin; iron is found in certain proteins and enzymes such as myoglobin, cytochrome, catalase, peroxidase. Platelets contain iron-binding enzymatic systems, so changes in the structure or function of platelets may be observed in the situation of iron deficiency. The aim of this study is to investigate the bleeding parameters and platelet functions in patients that have history of IDA and hemorrhage and is to investigation changes in the platelet function and bleeding findings after iron supplementation and the effect of iron therapy on these changes. Materials and Methods: 35 patients who were admitted to the internal medicine outpatient clinics of Kocaeli University Hospital between January 2019 and July 2019, who had a history of bleeding and who had a history of bleeding according to WHO were found to be included in the study. Twenty-five healthy persons with the same gender and similar age distribution were included in the study. The data of Collagen / Epinephrine and Collagen / ADP tests were obtained using“ PFA-100 ˮ method. Platelet aggregations induced by collagen, ADP, epinephrine and ristostetine and ristostetine cofactor were determined by an optical method using ”CHRONO-LOG" aggregometer.