The investigation of fluoxetine effects on the bronchial smooth muscles by the isolated organ bath system
Fluoksetinin sıçan bronş düz kaslarına etkilerinin izole organ banyosu yöntemiyle araştırılması
- Tez No: 596723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Solunum yolu düz kasları trakeanın iç bölgesinde yer alır ve solunum sırasında mekanik stabilitenin korunmasında önemli rol oynar. Solunum yolu düz kaslarında işlev bozukluğu, astım ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı gibi solunum sistemi hastalıkları ile doğrudan ilgilidir. Solunum yolu düz kaslarının kasılma mekanizması birden fazla sebebe bağlı olduğu için, bu alanda kasılmalarını etkileyebilecek ve sağlık tehditleri oluşturabilecek sorunları ve kimyasalları tanımlamak için araştırma yapılması gerekmektedir. Bu araştırma, izole edilmiş organ banyosu sistemi kullanılarak fluoksetinin solunum yolu düz kasları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışma için kullanılan Sprague Dawley sıçanlar 3 farklı gruba ayrıldı; spontan kasılmaları takiben 109 ve 10-1 arası konsantrasyonda fluoksetin eklenmiş grup (Fluoxetine; n=6), asetilkolin ile kasılma indüklenmesi yapılan grup (Ach; n=6) ve asetilkolin ile kasılma indüklemesi yapıldıktan sonra 10-9 ve 10-1 arası konsantrasyonda fluoksetin uygulanmış grup (Ach+Fluoxetine;n=6). Sprague Dawley sıçanlar sakrifiye edildikten sonra primer bronş dokuları disseke edilmiş ve Krebs solüsyonu içerisine alındı. Primer bronş dokuları organ banyosuna silindirik bir şekilde asıldı. Bazal kayıtlar alındıktan sonra gerim 1,5 grama getirilmiş ve her grup için kendi farmakolojik ajanları uygulandı. Deney sonuçları analiz edildiğinde; asetilkolin ile indüklenmiş fluoksetin grubunda, sadece asetilkolin ile indüklenen dokuya göre rakamsal olarak bir azalma görülse bile istatiksel bir anlamlılık bulunamamıştır. Diğer yandan sadece fluoksetin verilen grup ile sadece asetilkolin verilen grup arasında anlamlı fark bulunmuştur (*p
Özet (Çeviri)
Airway smooth muscles (ASMs) are present in the respiratory system at the trachea and play a major role into protecting mechanical stability during breathing by contracting and relaxing as needed. Dysfunctionality in ASMs is directly related to respiratory system diseases, such as asthma and Chronic Obstructive Pulmonary Disease. The contractile mechanism of ASMs is complex. Therefore, research is necessary in this domain to identify issues and chemicals that can affect their contractions and impose health threats. This study investigated the effects of fluoxetine on the smooth muscles of the ASM using an isolated organ bath system. Sprague Dawley rats used for the study were divided into 3 different groups following; spontaneous contractions with fluoxetine-added group from 10-9 to 10-1 concentrations (Fluoxetine; n = 6), the group induced by acetylcholine (Ach; n = 6) and acetylcholine induced fluoxetine group which fluoxetine concentrations are from 10-9 to 10-1 (Ach + Fluoxetine, n = 6). Sprague Dawley rats were sacrificed, and primary bronchial tissues were dissected and taken into Krebs solution. Primary bronchial tissues were suspended in the organ bath. After basal recordings, the strain was increased to 1.5 grams and the pharmacological agents were applied to respective groups. As a result of the experiment, in the acetylcholine-fluoxetine group has numerical decrease in comparison with acetylcholine with no statistical significance. On the other hand, there was a significant difference between the fluoxetine-only group and the acetylcholine-only group (*p