Tamoksifen ve fluoksetin ilaç etkileşimlerinin insan ovaryum kanser hücreleri üzerine sitotoksik ve genotoksik etkilerinin araştırılması
Investigation of the cytotoxic and genotoxic effects of drug interactions of tamoxifen and fluoxetine on human ovarian cancer cells
  1. Tez No: 719912
  2. Yazar: FİLİZ AKKULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL MAZMANCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL KÖNEN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık rastlanan kanser türü olup, ölüm oranı yüksektir. Meme kanseri tedavisinde tamoksifen ilacı yaygın olarak tercih edilmektedir. Antidepresanlar kanser hastalarında depresyon ve duygudurum bozukluklarını kontrol altına almak için sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada; tamoksifen, antidepresan fluoksetin ve kombinasyonlarının ovaryum kanser hücre hattındaki (SKOV-3) etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla her bir ilacın ve kombinasyonlarının sitotoksik, genotoksik etkisi ve reaktif oksijen türü (ROS) oluşturma potansiyeli SKOV-3 hücrelerinde belirlenmiştir. Sitotoksisite değerlendirmesinde gerçek zamanlı hücre analiz sistemi (xCELLigence), genotoksisite değerlendirmesinde komet testi ve ROS analizinde DCFH-DA testi kullanılmıştır. SKOV-3 hücreleri, xCELLigence analizi için tamoksifenin 5, 10, 20, 40 ve 60 uM dozları, fluoksetinin 1, 5, 10, 15 ve 20 uM dozlarına maruz bırakılmıştır. İlaç kombinasyonunun sitotoksik etkisini değerlendirmek için 20 µM tamoksifen ve 5, 15 ve 20 µM fluoksetin dozları kullanılmıştır. Komet analizi ve ROS analizi için, SKOV-3 hücreleri 20 uM tamoksifen, 15 uM fluoksetin ve bunların kombinasyonlarına 48 saat süreyle maruz bırakılmıştır. Sonuç olarak, tamoksifen SKOV-3 hücrelerinde sitotoksik etkiyi arttırmıştır. Fluoksetinin sitotoksik etkisi tamoksifenden daha düşük bulunmuştur. Ayrıca, tamoksifen fluoksetin kombinasyonunun sinerjistik etkili olduğu gözlemlenmiştir. Benzer şekilde genetik hasar indeksinin kombinasyon grubunda tek başına uygulanan tamoksifen ve fluoksetin gruplarından daha yüksek olduğu belirlenmiştir. ROS analiz sonuçlarına göre kombinasyonun sitotoksik ve genotoksik etkisinin oksidatif strese bağlı olarak meydana geldiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer in women and has a high mortality rate. Tamoxifen is often preferred in the treatment of breast cancer. Antidepressants are frequently used to control depression and mood disorders in cancer patients. In the present study, the effect of tamoxifen, antidepressant fluoxetine, and their combination was evaluated on ovarian cancer cell line (SKOV-3). For this purpose, it was determined genotoxic, cytotoxic effect and reactive oxygen species (ROS) generation potential of each drug and their combination on SKOV-3 cells. Real-time cell analysis system (xCELLigence) was used for cytotoxicity assessment. The comet assay was performed to measure of genotoxic potential. DCFH-DA test was used to evaluate of ROS generation. SKOV-3 cells were exposed to 5, 10, 20, 40 and 60 μM doses of tamoxifen, 1, 5, 10, 15 and 20 μM doses of fluoxetine for xCELLigence analysis. To evaluate the cytotoxic effect of drug combinations, 20 μM dose of tamoxifen and 5, 15 and 20 μM doses of fluoxetine was used. For the comet assay and ROS analysis, SKOV-3 cells were exposed to 20 μM tamoxifen, 15 μM fluoxetine and their combination for 48 hours. Consequently, tamoxifen increased the cytotoxic effect in SKOV-3 cells. The cytotoxic effect of fluoxetine was found lower than tamoxifen. Furthermore, it was observed that their combination has synergistic effect. Similarly, it was determined that the genetic damage index of the combinations was higher than only administered tamoxifen and fluoxetine groups. According to the results of ROS analysis, it was found that the cytotoxic and genotoxic effects of the combination occurred due to oxidative stress.