Yabancı savaşçılığa giden yolun sosyolojik bağlamı: Arap Baharı sonrası Türkiye'deki yabancı terörist savaşçılar
Sociological context of the pathway leading to becoming foreign fighter: Foreign terrorist fighters in Turkey in post Arab Spring era
- Tez No: 596722
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ZAFER SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma; Arap Baharı sonrasında ortaya çıkan devlet dışı silahlı aktörlere katılmak amacıyla ülkesini terk ederek çatışma bölgesine seyahat eden, etmeye çalışırken yakalanan veya çatışma bölgeleriyle bağlantılı faaliyette bulunduğu gerekçesiyle idari gözetim altına alınarak yabancı terörist savaşçı olarak işlem yapılan kişilerin profilini çıkarmak ve seyahat motivasyonlarını analiz etmek amacını taşımaktadır. Tez çalışması kapsamında yabancı terörist savaşçı olarak işlem yapılarak geri gönderme merkezlerinde idari gözetim altında tutulan 43 kişi ile nitel araştırma tekniğine dayalı yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. Araştırmaya katılanların benzer tecrübelere sahip oldukları göz önünde bulundurularak fenomenolojik yaklaşım tercih edilmiş ve kişilerin müşterek deneyimlerinin tasvir edilmesi söz konusu olmuştur. Çalışma kapsamında; geçmişi çok eskiye dayanan yabancı savaşçılığın değişen siyasi şartların etkisiyle nasıl bir dönüşüme uğradığı, Arap baharı sonrasında ortaya çıkan devlet dışı silahlı aktörlerin yabancı savaşçı çekmeye çalışma yöntemleri ve bu sürecin sosyolojik bağlamı ele alınarak Türkiye'deki yabancı savaşçıların kişisel özellikleri ile seyahat motivasyonları tahlil edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to construct a profile for people who are taken under administrative detention for being foreign terrorist fighters for reasons of leaving their country and travelling to the conflict zone in order to join non-state armed actors which have emerged in post Arab Spring era, being apprehended while travelling to the conflict zone or being involved in the activities affiliated to the conflict zones and to analyse their travel motivations. Within the scope of this study, semi-structured interviews were conducted with 43 people in the removal centres who were taken under administrative detention for being foreign terrorist fighters based on the qualitative research technique. Bearing in mind that the interviewees have similar experiences, phenomenological approach is preferred and the common experience of interviewees is described. Within the scope of this study, the personal characteristics and travel motivations of foreign terrorist fighters in Turkey are analysed by discussing how the foreign militancy has transformed under the impact of changing conditions, the methods of the non-state armed actors which occurred in the post Arab Spring era to attract foreign terrorist fighters and the sociological context of this process.