Lojistik sektörü, Türkiye ve dünyadaki gelişimi, faaliyet tabanlı maliyetleme yönteminin sektörde uygulanması
The logistic sector, the development of logistics sector in Turkey and the world, application of activity-based costing method in the sector
  1. Tez No: 596730
  2. Yazar: SALİH HAKAN ŞENEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Günümüzde, küreselleşmenin de etkisiyle hem lojistik sektörü hem de işletmelerin lojistik faaliyetlerinin kapsamı karmaşıklaşmaktadır. Bu doğrultuda, lojistik ile bağlı tüm hizmetlerin arttığı gözlemlenmektedir. Bu çalışma kapsamında, öncelikle lojistiğin tanımı, kavramları ve türleri ile lojistik faaliyetler üzerinde durulmuş, sonrasında dünyada ve Türkiye'de lojistik sektörünün gelişimi ile ilgili bilgiler verilerek LPI kapsamında ülkelerin lojistik sektörünün karşılaştırması yapılmıştır. Rekabet ortamında işletmelerin sürdürülebilirliği için lojistik maliyetler ön plana çıkmaktadır. Bu kapsamda, çalışmanın devamında lojistik maliyet kavramı incelenmiş, işletmelerde lojistik maliyetlerin kapsamı ve unsurları ile bu maliyetlerin tespit yöntemleri ele alınarak işletmede gerçekleştirilen belli başlı lojistik maliyetlerin FTM yöntemi ile tespitine ilişkin örnek olay verilerek çıkan sonuçların kıyaslaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the present time, both the logistics sector and the scope of logistics activities of enterprises are becoming more complex with the impact of globalization. Accordingly, it is observed that all services connected with logistics have increased. In this study, firstly, the definition, concepts and types of logistic together with logistic activities are examined, then following giving information about the development of the logistics industry in the world and Turkey, the countries are compared within the scope of logistic performance index (LPI). Logistics costs come into prominence for the sustainability of enterprises in a competitive environment. In this context, the concept of logistics cost is examined in the continuation of the study. The scope and component of logistics costs in enterprises and the determination methods of these costs are discussed. ABC method is used to determine the main logistics costs performed in the enterprise and the results are compared.