Türk hukukunda ikale sözleşmesi
Mutual rescission agreement in Turkish law
- Tez No: 596758
- Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İkale sözleşmesi, işçi ve işveren tarafından ortak irade ile kurulan iş sözleşmesinin yine ortak irade ile sona erdirilmesidir. Bu sebeple işveren feshi olarak nitelendirilmemektedir. İş güvencesi hükümlerinin hukukumuzda yer alması ile birlikte ikale sözleşmeleri günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ancak ikale sözleşmesine ilişkin yasal bir düzenleme olmaması, ikale sözleşmesinin iş güvencesi hükümlerinden kaçınmak için bir yol olarak tercih edilmesini gündeme getirmiştir. Bu sebeple ikale sözleşmesinin tarafların gerçek anlamda ortak iradesine dayanması gerektiğinin tespiti önemlidir. İşçinin ekonomik geleceğinin pazarlık konusu yapıldığı ikale sözleşmelerinde işçinin makul bir yararının olması gerekir. İkale sözleşmesinin iş sözleşmesinin sona ermesi bakımından tercih edilme sıklığı gün geçtikte artmaktadır. Yasal düzenlemelerin olmaması ikale sözleşmesinin geçerliliği denetiminin öğreti ve Yargıtay içtihatları ile yapılmasına neden olmuştur. Bu çalışmada ikale sözleşmelerinin öğretideki mevcut tartışmalar ve Yargıtay kararları ışığında değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mutual Rescission Agreement is termination of the employment contract with the joint will of both employer and employee. Thus, it may not be characterised as an employer termination. The Mutual Rescission Agreements have been started to be used widely in our day along with the entering of employment security provisions in our law. But, non-existence of a legal arrangement related to Mutual Rescission Agreement has brought it into the agenda as a way to avoid from the employment security provisions. Therefore, it is absolutely important to determine whether the Mutual Rescission Agreement is based on the common will of the parties in real sense or not. A reasonable benefit of the employee is required to be existing in Mutual Rescission Agreements, where the economical future of the employee is made a matter of negotiation. The frequency of preferabality of Mutual Rescission Agreement increases day by day from the angle of expiration of employment contract. Since there is no legal arrangements, the auditing of the Mutual Rescission Agreement has been required to be made with doctrines and Supreme Court practices. In this study, the Mutual Rescission Agreements are aimed to be assessed under the light of the discussions in the doctrines and Supreme Court practices.