Yaş faktörünün tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkileri ve bir uygulama
Effect of age factor on consumer purchasing behavior and an application
  1. Tez No: 596777
  2. Yazar: REYHAN AYTAŞ ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, tüketici davranışlarını etkileyen yaş faktörünün, bireyin satın alma kararları üzerinde etki düzeyini ölçmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, genç tüketicilerin cep telefonu tercihleri ve bu tercihlerini etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur. Bu konuyu incelemek için toplam 499 lise ve üniversite öğrencisine yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre; yaş faktörü ile birlikte, gençlerin ve genç yetişkinlerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin değiştiği, lise öğrencilerinin üniversite öğrencilerine göre arkadaşlarının seçimine ailesinin seçiminden daha çok önem verdiği görülmektedir. Çalışmada yer alan benzer sonuçların pazarlamacılar için hedef pazar belirlerken uygulayacakları pazarlama karması seçiminde faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to measure the effect of age factor on consumer's purchasing decisions. In this study, mobile phone preferences of young consumers and the factors affecting these preferences are emphasized. In order to examine this issue, a total of 499 high school and university students were interviewed face to face.According to the results of the study; It is seen that the factors affecting the purchasing decisions of young people and young adults have changed along with the age factor, and it is seen that high school students give more importance to the selection of their friends than the family choice of university students. It is thought that similar results in the study will be useful for marketers in choosing the marketing mix they will apply when determining the target market.