Design and realisation of a high voltage marx generator with coaxial structure
Koaksiyel yapıdaki bir yüksek gerilim marx üretecinin tasarımı ve gerçeklemesi
- Tez No: 596793
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN SUNGUR TEZCAN, PROF. DR. EDUGE MİRZAHAN HIZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada koaksiyel yapıda bir yüksek gerilim Marx üreteci üretilmiştir. Üretim öncesinde literatür taraması yapılmış, daha önceki çalışmalar incelenmiştir. Bu çalışmalarda geliştirilen Marx üreteçlerinin yapısı, çıkış gerilim genliği, yükselme zamanı vb. parametreleri incelenmiştir. Ardından üretecin üretim çalısmalarına başlanmış ve üretecin çıkış gerilimi, kapasitör sayısı, kat sayısı, kıvılcım aralığı küre boyutu vb. belirlenmiştir. Sonrasında üretecin üretim çalışmalarına geçilmiş, her bir kat için kapasitörler lehimlenmiş ve küre elektrotlar monte edilmiştir. Sekiz adet kat üretilmiş ve bu katlar birbirine direncler ile bağlanmıştır. Sonrasında Marx üretecinin dönüş iletkenleri üretilmiş ve bağlantısı yapılmıştır. Ardından üretecin güç kaynağı tasarlanmış ve üretilmiştir. Güç kaynağı ile Marx üreteci bağlantısı ve üretecin toprak bağlantısı yapılmıştır. Üretim çalışmalarının tamamlanmasının ardından deneysel çalışmalara geçilmiştir. Üreteç çeşitli gerilimlerde çalıştırılmış ve şarj gerilimi ölçülmüştür. Bunların sonucunda güç kaynağında birtakım değişiklikler yapılmıştır. Şarj gerilimi güvenli çalışma aralığı için belirlenmiş ve bu gerilim genliğine göre küre aralıkları optimize edilmiştir. Marx üretecinin sorunsuz çalıştığının gözlenmesinin ardından ölçüm sistemi bağlantısı yapılmış ve üretecin çıkış gerilimi bir kapasitif gerilim bölücü aracılığıyla ölçülmeye çalışılmıştır. Çıkış geriliminin genliği, yükselme zamanı, düşme zamanı parametreleri osiloskopta gözlenerek kaydedilmiştir. Çeşitli cephe direnci ve kuyruk dirençleriyle farklı yük kombinasyonları olusturulmus ve ölçülen sinyaller kaydedilmiştir. Bu sinyallerde, direnc değişimlerinin Marx üreteci çıkış gerilimine etkisi gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a high voltage Marx generator is produced in coaxial structure. A literature review is performed and previous studies are examined before production. The structure of the Marx generators developed in these studies, the output voltage amplitude, rise time etc. parameters are examined. Then the production of the generator is started and the output voltage of the generator, capacitor number, stage number and sphere size of the spark gap etc. are identified. Later, the production studies of the generator are started, capacitors are soldered for each stage and sphere electrodes are mounted. Eight stages are produced and these stages are connected with each other. Then the return conductors of the Marx generator are manufactured and connected. After that, power supply of the generator is designed and produced. The connection between the power generator and the Marx generator, the earth connection of the generator are made. Following the completion of the production studies, experimental studies are started. The generator is operated at various voltages and the charging voltage is measured. As a result, some modifications are made for power supply. The charge voltage is determined for the safe operating range and sphere gaps are optimized according to this voltage amplitude. Following the observation of the correct operation of the Marx generator, the measurement system is produced and the output voltage of the generator was measured through a capacitive voltage divider. The amplitude of the output voltage, rise time and fall time are recorded in the oscilloscope. Various load combinations were created with various front resistors and tail resistors, and the measured signals were recorded. In these signals, the effect of resistance change on the output of the Marx generator output was observed.