Ergenlerde sosyalleşme, akran ilişkileri ve dindarlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysing the connection among the socialization, pietism and peer relationship of the adolescents
- Tez No: 596795
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Sosyoloji, Religion, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlerde sosyalleşme, akran ilişkileri ve dindarlık arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Araştırmanın örneklemi Aksaray ilinde bulunan çeşitli ortaokul ve liselerde öğrenim görmekte olan 13-17 yaş arasında, seçkisiz örneklem yoluyla seçilen, 269 kız ve 119 erkek olmak üzere 388 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada sosyalleşmeyi ölçmek için“Sosyal Beceri Ölçeği”, akran ilişkilerini ölçek için“Akran İlişkileri Ölçeği”, dindarlığı ölçmek için“Dini Hayat Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı kullanılarak, araştırmacı tarafından analiz edilmiştir. Beklentimizle uyumlu olarak sosyalleşme, akran ilişkileri ve dindarlık arasında anlamlı ilişkiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out the connection among the socialization, pietism and peer relationship of the adolescents. The samples of the research are the 13-17 year old students in Aksaray province from different middle and high schools. These 269 female and 119 male, in total 388 students were chosen randomly. In the research, in order to measure the socialization“Social Skills Scale”, in order to measure the peer relationships“Peer Relationship Scale”, in order to measure the pietism“Religious Life Scale”were used. The obtained data was analyzed by the researcher by using SPSS 22.0 packaged software. In line with our anticipations, reasonable connections were obtained among the socialization,pietism and peer relationships.