Ortaokul 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin genetiği değiştirilmiş organizmalar hakkındaki bilgi düzeyleri ve tutumları
Knowledge levels and attitudes of secondary school 7th and 8th year students about genetically modified organisms
- Tez No: 596824
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin genetiği değiştirilmiş organizmalar hakkındaki bilgi seviyelerini ve tutumlarını ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini Ankara ili Çubuk ilçesindeki ortaokullarda okuyan 7. ve 8. sınıf öğrencilerinden 398 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma modeli olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin GDO'larla ilgili akademik başarı testinden aldıkları puanların ortalaması 10,87 olduğu ve orta düzeyin üzerinde olduğu ve 8. sınıf öğrencilerinin akademik başarı puanlarının 7. sınıf öğrencilerin akademik başarı puanlarından yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin öğrencilerinin genetiği değiştirilmiş organizmalar hakkındaki tutumlarının ortalaması 64,68 olduğu ve bunun da orta düzeyin altında olduğu tespit edilmiş olup bu durum ise öğrencilerin GDO'ya karşı pozitif bir tutum sergilemedikleri sonucuna ulaştırmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun GDO'lu ürünlerin farklı raflarda ya da logo veya benzeri işaretler ile belirtilip satılmasını istediklerini sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the level and attitudes of middle school 7th and 8th grade students about genetically modified organisms. The sample of the study consists of 398 7th and 8th grade students attending secondary schools in Çubuk district of Ankara. In the research, relational survey model, which is a quantitative research model, was used. As a result of the research, it was concluded that the average scores of the students obtained from the academic achievement test related to GMOs were 10.87 and above the middle level and the academic achievement scores of the 8th grade students were higher than the academic achievement scores of the 7th grade students. It was found that the students' attitude towards genetically modified organisms was 64.68, which was below the middle level, and that the students did not show a positive attitude towards GMOs. It was concluded that the majority of the students who participated in the research wanted GMO products to be indicated and sold on different shelves or with logo or similar signs.