Manyetik sistemlerde kusur etkisinin cellular automaton ile incelenmesi
Investigation of dislocation effect on magnetic systems with cellular automaton
  1. Tez No: 596858
  2. Yazar: ALPASLAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, kusurların manyetik sistemler üzerindeki etkileri, Spin-1/2 Ising modeli temel alan Creutz Cellular Automaton soğutma algoritması kullanılarak incelenmiştir. Hesaplamalar, kenar uzunluğu L=12, 16, 20, 24, 28 ve 32 olan ve periyodik sınır koşullarına sahip basit kübik (sc) örgüler üzerinde yapılmıştır. Kusur oranı x=0-0,4'e kadar alınarak kritik davranıştaki değişimler belirlenmiştir. Hesaplamalar sonucunda kTC(∞)/J'nin p=1–x'e değişimi elde edildi ve sonuçların Monte Carlo simülasyonlarının sonuçları ile oldukça uyumlu olduğu görüldü. Farklı kusur türlerinin kritik davranışa etkilerini belirlemek amacıyla rastgele ve sistematik kusurlar oluşturuldu ve sonuçlar karşılaştırıldı. Hem saf örgü, hem de kusur içeren örgüler için kritik sıcaklık ve statik kritik üsler tespit edildi. Saf örgü ve kusur içeren örgülerin farklı statik kritik üs setlerine sahip oldukları ve bu nedenle farklı evrensellik sınıflarına ait oldukları gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of disorders on magnetic systems have been investigated by using a Creutz Cellular Automaton cooling algorithm, based on the Spin-1/2 Ising model. The simulations are carried out on a simple cubic (sc) lattice with linear dimensions L=12, 16, 20, 24, 28 and 32 using periodic boundary conditions. The changes in the critical behaviour are determined with defect ratios in the range x=0-0,4. As a result of the calculations, the variation of kTC(∞)/J with respect to p=1–x has been obtained and it has been shown that the results are in good agreement with the results of Monte Carlo simulations. In order to determine the effects of different types of disorders, random and systematic defects have been constructed and their results compared. The critical temperature and critical exponents have been determined for both the pure lattice and lattices which include defects. It has been shown that the pure lattice and the lattices with defects have different sets of static critical exponents and thus belong to different universality classes.