Bütçe açığı belirsizliğinin dinamikleri: Bir panel veri uygulaması
The dynamics of budget deficit uncertanity: An evidence of panel data analysis
- Tez No: 596872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ERKAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, bütçe açıklarının belirsizliği üzerinde etkili olan politik, ekonomik ve mali faktörler dikkate alınarak incelenmeye çalışılmaktadır. Bu amaçla, bütçe açıklarının açıklanmasına yönelik hipotezlerin bazıları bütçe belirsizliği kavramı kapsamında yeniden ele alınmaktadır. Çalışmanın uygulama kısmında politik, ekonomik ve mali faktörlerin bütçe açıklarının belirsizliği üzerindeki etkilerini ölçmek için Avrupa Birliğinin borç seviyelerine göre yaptığı ülke sıralaması esas alınmaktadır. Çalışma toplamda 48 ülkeyi içermekte ve 1992-2016 yılları arasındaki 25 yıllık döneme ait veriler dinamik panel veri analizi kullanılarak analiz edilmektedir. Bütçe açıklarının belirsizliği etkileyen ekonomik, politik ve mali faktörlerin ele alınmış olması ve bütçe açıklarının belirsizliği ile bütçe açıkları arasındaki bağlantının kurulması çalışmanın özgün yönlerini oluşturmaktadır. Uygulama kısmında elde edilen sonuçlara göre, bütçe açıklarının belirsizliği ile borçluluk düzeyi arasındaki ilişki istatistiki olarak anlamlı ve pozitiftir. Başka bir anlatımla, ülkelerin borçluluk düzeyi arttıkça bütçe açıklarının belirsizliği de artmaktadır. Diğer yandan, politik ve kurumsal faktörleri temsil eden politik risk endeksi ile bütçe açığının belirsizliği arasındaki ilişki de istatistiki olarak anlamlı ve pozitiftir. Bu kapsamda, politik risk endeksi arttıkça bütçe açıklarının belirsizliği de artmaktadır. Son olarak, bütçe açıklarının belirsizliğini azaltma noktasında kamu harcamalarının kamu gelirlerine oranla daha etkili olduğu tespit edilmekte ve kullanılan veri seti için Musgrave, Meltzer ve Richard'ın (1966) önerdiği“mali senkronizasyon”hipotezinin geçerli olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the political, economic and financial factors that affect budget deficit uncertainty. For this purpose, some of the hypotheses that explain the dynamics of budget deficits are discussed within the context of budget deficit uncertainty. While testing the effects of political, economic and financial factors on budget deficit uncertainty empirically, the country ranking of the European Union with respect to debt levels is taken into account. In this context includes 25 years of data (1992-2016) for 48 countries in total which is analyzed through dynamic panel data methods. The evaluation of economic, political and financial factors of budget deficits and the causal link between the budget deficits and its volatility could be noted as the original aspects of this study. The empirical finding of this study indicates a significant and positive relation between the uncertainty of budget deficits and the debt level. In other words, as the indebtedness of countries increases, the uncertainty of budget deficits also increases. On the other hand, the relation between the budget deficit uncertainty and the political risk index which is an indicator of political and institutional factors is also significant and positive. That means, as the political risk index increases, the uncertainty of budget deficits increases. Finally, public expenditures are found more effective than public revenues while reducing the uncertainty of budget deficits. This finding for the related data set is in line with the fiscal synchronization hypothesis which is proposed by Musgrave, Meltzer and Richard (1966).