Türkiye'de motorlu taşıtlarda kullanılan aktif ve pasif güvenlik sistemleri mevzuatının mevcut durumunun incelenmesi ve geleceği
Review of the current status about legislation of active and passive safety systems used in motor vehicles in Turkey and its future
  1. Tez No: 596936
  2. Yazar: FATİH ÖZÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Motorlu araçlar dünya çapında önemli derecede teknik düzenlemeye tabi tutulmaktadır. Motorlu araçların karayolu yapısına ve trafik güvenliğine uygun üretilmesi, bu araçların kullanımı esnasında can ve mal güvenliği ile çevre korunmasının sağlanabilmesi amacıyla araçlara yönelik teknik düzenlemeler oluşturulmakta ve uygulanmaktadır. Bu amaçla, motorlu araç ve aksamlarının üretimi, oluşturulan teknik mevzuat çerçevesinde devam etmektedir. Otomotiv sektöründe can ve mal güvenliği açısından öne çıkan en önemli konu motorlu araçlardaki aktif ve pasif güvenlik sistemleridir. Bu bağlamda, Türkiye'de motorlu araçlarda kullanılan aktif ve pasif güvenlik sistemleri mevzuatının mevcut durumunun incelenmesi ve bu alanda gelecek perspektifinin ortaya konması önem arz etmektedir. Bu çalışmada, genel olarak motorlu araç teknik mevzuatının yapısı irdelenmiştir. Sonrasında Türkiye'de motorlu araçlarda kullanılan aktif ve pasif güvenlik sistemleri mevzuatının mevcut durumunun incelenmesine yer verilmiştir. Son yıllarda teknik mevzuat alanında yaşanan gelişmeler irdelenerek çalışmanın asıl amacını oluşturan Türkiye'de motorlu araçlarda kullanılan aktif ve pasif güvenlik sistemleri mevzuatının gelecek perspektifi tartışılmıştır. Sonuç olarak, gelecek perspektifi ışığında motorlu araçlarda kullanılan aktif ve pasif güvenlik sistemleri açısından yapılan uluslararası çalışmaların referansında, özellikle uluslararası otomotiv mevzuatı platformunda Türkiye'nin etkin olmaması sebebiyle ve bu alanda sadece takip eden ve izleyen bir pozisyondan öte, otomotiv sanayisinde öncü ülkelerin çalışma metodolojileri de örnek alınarak, ilgili kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve sektör temsilcilerinin nasıl bir çalışma yöntemi izlemeleri gerektiği, Türkiye'de neler yapılabileceği hakkında değerlendirmelere yer verilmiştir. Bu kapsamda, özellikle Almanya ve Japonya'nın çalışma metodolojisi örnek alınarak, uluslararası otomotiv mevzuatı platformunda Türkiye'nin söz sahibi ve etkin bir ülke pozisyonuna taşınabilmesi ve Ülkemiz otomotiv sanayinin uluslararası rekabetçiliğinin artırılabilmesi için öneriler sunulmuştur. Çalışmanın ilgili paydaşlar için rehber doküman niteliğinde olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Motor vehicles are subject to considerable technical regulations worldwide. Technical regulations for vehicles are created and implemented in order to produce motor vehicles in accordance with road structure and traffic safety, and to ensure the protection of life, property and environment during the use of these vehicles. For this purpose, the production of motor vehicles and components continues within the framework of the technical legislation. The most important issue in terms of life and property safety in automotive sector is active and passive safety systems in motor vehicles. In this context, review of the current status about legislation of active and passive safety systems used in motor vehicles in Turkey and putting forth the future perspective in this area is important. In this study, overview of the structure of the motor vehicle technical legislation is discussed and current situation of legislation about active and passive safety systems used in motor vehicles in Turkey is examined. In recent years, by examining the developments in technical legislation, the future perspective of legislation about active and passive safety systems used in motor vehicles in Turkey which is the main purpose of this study is discussed. As a result, the future perspective in light of the international study about active and passive safety systems used in motor vehicles, especially due to the absence of Turkey in the international automotive legislation platforms and beyond just following and monitoring position in this area, taking into account the working methodology of the leading countries in automotive industry, assessment about what kind of working method should be tracked by relevant public institutions and organizations, universities and industry representatives and what should be done in Turkey is put forth. In this context, considering especially the case study methodology of Germany and Japan, recommendations for moving arbiter of Turkey in the international automotive regulatory platform and rising the effective country position and increasing the international competitiveness of the our country's automotive industry are presented. The study is intended to be a guidance document for the relevant stakeholders.