Yavuz Bahadıroğlu'nun çocuk kitaplarının 2018 Türkçe öğretim programındaki temalar yönünden incelenmesi
Investion of Yavuz Bahadıroğlu's chi̇ldren's books in terms of themes in 2018 Turkish teachi̇ng programmes
  1. Tez No: 596973
  2. Yazar: FATMA ERSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HİLMİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Türkçe dersi, çocukların milli kültür ve değerlerinin oluşması için okullarda verilen eğitimde önemli yere sahiptir. Türkçe derslerinde; okuma becerisinin geliştirmesi ve okuma kültürünün oluşturulabilmesi için çocuk edebiyatı eserlerinden yararlanılabilir. Çalışmada; Yavuz Bahadıroğlu'nun çocuk kitapları,2018 Türkçe öğretim programında yer alan temalara göre incelenmiştir. Çalışma betimsel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman analizi yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Bu bağlamda örneklemde yer alan on altı çocuk kitabı, doküman analizi yöntemiyle özetlenmiş. Kitaplarda yer alan hikayeler 2018 Türkçe öğretim programındaki zorunlu ve seçmeli temalar yönünden incelenmiştir. İncelenen bölümlerde yer alan konular farklı tema başlıkları altında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish lessons has an important place in the education given in schools for the development of children's national culture and values. Works of children's literature should be used in order to develop reading skills and to create a reading culture in Turkish lessons. Yavuz Bahadıroğlu's child books were examined according to the themes in the 2018 Turkish teaching program. The study was conducted using the document analysis method, one of the descriptive research methods. In this context, the sixteen children's books in the sample were summarized by the document analysis method. The stories in the books were examined in terms of compulsory and elective themes in the 2018 Turkish teaching program. The subjects in the sections examined were evaluated under different theme headings