Okullarda sosyal sermaye ve örgüt sağlığı ilişkisi
Relationship between social capital and organizational health in schools
  1. Tez No: 596983
  2. Yazar: MUHAMMET İBRAHİM AKYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokullarda görev yapan öğretmen algılarına göre, okulun sosyal sermayesi ve örgüt sağlığı arasındaki ilişki düzeyini belirlemektir. Araştırmanın modeli betimsel nitelikte ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın evrenini Ankara' nın sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi farklı olan üç ilçesinde yer alan okullarda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi 475 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada okulların sosyal sermaye düzeyini belirlemek için Şahin (2011) tarafından geliştirilen“Sosyal sermaye ölçeği”ile örgüt sağlığı düzeyini belirlemek için Hoy ve Miskel (1991) tarafından geliştirilen ve Cemaloğlu (2006; 2007) tarafından Türkçe' ye uyarlanan“Örgüt sağlığı ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmenlerin okulun sosyal sermaye düzeyine ilişkin algıları cinsiyet, yaş, STK üyeliği ve okulun bulunduğu ilçenin sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermiştir. Öğretmenlerin okulun örgüt sağlığı düzeyine ilişkin algıları yaş, öğrenim durumu, okulundaki kıdem ve okulun bulunduğu ilçenin sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermiştir. Okullarda sosyal sermayenin artırılması ve sosyal sermayeden verimli bir şeklide faydalanılmasını sağlamak amacıyla; okulların sosyal çevreleri, sivil toplum ve gönüllü kuruluşlarla işbirlikçi yaklaşımlar sergilenebilir, ayrıca sosyal sermayeye ilişkin etkileşim ve katılımın bireysel / örgütsel gelişime katkısı konularında ortak çalışmalar, etkinlikler ve eğitimler gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between the social capital of the school and organizational health according to the perceptions of teachers working in primary schools. The model of the research is a descriptive relational survey model. The population of the study consists of teachers working in schools in three districts of Ankara with different socio-economic development levels. The sample of the study consists of 475 teachers. In the research, social capital scale developed by Şahin (2011) to determine the social capital level of schools and organizational health scale developed by Hoy and Miskel (1991) and adapted to Turkish by Cemaloğlu (2006; 2007) were used. Teachers' perceptions about the social capital level of the school showed a significant difference according to the variables of gender, age, non-governmental organization membership and socio-economic development level of the district where the school is located. Teachers' perceptions about the organizational health level of the school showed a significant difference according to the variables of age, education level, seniority in the school and socio-economic development level of the district where the school is located. In order to increase social capital in schools and to make efficient use of social capital; collaborative approaches can be conducted with the social environment of schools, civil society and voluntary organizations, in addition joint studies, activities and trainings on the contribution of interaction and participation in social capital to individual / organizational development can be realized.