Japonya'da Meiji Dönemi eğitim sistemi
Education system of Meiji Era in japan
  1. Tez No: 597010
  2. Yazar: HACER ELMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR TÜMEN SOMUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Japonya 1868'de Meiji Restorasyonu ile hızlı bir modernleşme sürecine girmiştir. Japonya'da Meiji dönemi eğitim sistemini konu edinen bu çalışmanın amacı Japonya'da Meiji Restorasyonu ile birlikte yeni kurulan modern eğitim sistemini ve eğitimde yaşanan değişimleri analiz etmektir. Meiji Restorasyonu ile Japonya'da idareyi eline alan aydınlar Japonya'nın modernleştirilme sürecinde eğitimin önemini anlamış ve 1872'de Birinci Ulusal Eğitim Planı'nın kabul edilmesiyle modern Japon eğitiminin temelleri atılmıştır. Modernleşme projesine yetişmiş insan gücü kaynağının sağlama misyonunu üstlenen yeni kurulan eğitim sistemi uygulamalar bağlamında Japonya tarihini büyük ölçüde etkilemiştir. Meiji döneminde eğitimde yaşanan en önemli değişim herkes için eğitim prensibi doğrultusunda liyakate dayalı yeni bir eğitim sisteminin kurulmuş olmasıdır. Japonya'nın hızlı ilerleyişinde şüphesiz ki eğitimdeki bu önemli değişimin büyük katkısı vardır. Liyakate dayalı eğitim sisteminin kurulmasıyla birlikte sınıf kökenine bağlı olan statü siteminin yerini başarı odaklı statü sistemi almıştır. Bu noktada bilimsel ilerleme için gerekli olan çalışkanlık ve azim gibi olgular toplumsal olarak değer gören önemli kavramlar halini almıştır. Meiji dönemi eğitim sistemini önemli yapan diğer unsur ise Batı kaynaklı teknik ve bilimsel bilginin Japonya'ya transfer edilmesi ve Japonya'nın bugünkü bilimsel ve teknolojik gelişmişliğinin köklerinin bu dönemde atılmış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Japan entered a rapid modernisation process in 1868 with the Meiji Restoration. The aim of this study, which deals with the Meiji education system in Japan, is to analyse the newly established modern education system and the changes in education together with the Meiji Restoration in Japan. The intellectuals, who took over the administration in Japan with the Meiji Restoration understood the importance of education in the modernisation process of Japan, and the foundation of modern Japanese education was laid with the adoption of the First National Education Plan in 1872. The newly established education system, which is formulated to engage in the mission of providing qualified human resources to the modernisation project, has greatly influenced the history of Japan in the context of its implementations. The most important change in education during the Meiji period was the establishment of a new merit-based education system based on the principle of education for all. Undoubtedly, this important change in education has made a major contribution to the rapid progress of Japan. With the establishment of a merit-based education system, the status system, which is based on social background, has been replaced by a success-oriented status system. At this point, aspects such as diligence and determination which are required for scientific progress and have become important concepts which are regarded as socially valuable. A further factor which made the education system of the Meiji period important is the transfer of Western-based technical and scientific knowledge to Japan and the roots of the current scientific and technological development of Japan during this period.