TME disfonksiyonlarında klinik muayene yöntemlerinin ve öne konumlandırıcı splintlerin disk kondil ilişkisine etkilerinin manyetik resonans görüntüleme tekniği ile değerlendirilmesi
Evaluation of clinical diagnosis and effect of anterior repositioning splint in disc condil relation in TME dysfunction using magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 59702
  2. Yazar: DERUN ARPACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ YAVUZYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
-118 ÖZET Araştırmamızda, klinik muayene sonucu redüksiyonlu disk deplasmanı tanısı konulan 15 hasta (30 eklem) MRG tekniği ile değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonrası klinik ve MRG tanılarının karşılaştırılması yapılmıştır. MRG ve klinik tanılarının % 70 oranında birbirini doğruladığı saptanmıştır. Klinik muayenenin kesin tanıyı koymada her zaman yeterli olmadığı sonucuna varılmıştır. MRG değerlendirilmesi ile redüksiyonlu disk deplasmanı tanısı konan ve belirgin disk deformasyonu saptanmayan 9 hasta (11 eklem), 2 ay süresince öne-x konumlandıncı splint tedavisine alınmıştır. Bir hasta splint tedavisini bırakmıştır. MRG değerlendirilmesi ile normal TME tanısı konulan 2 hastaya öne konumlandıncı splint tedavisi uygulanmamıştır. Redüksiyonsuz disk deplasmanı tanısı konulan 4 hasta da öne konumlandıncı splint tedavisine alınmıştır. -^^ 2 aylık süre sonunda, hastalar splint tedavisi öncesi klinik muayeneye benzer klinik değerlendirmeye alınmıştır. Hastalann % 80'inde eklem ağnsı, % 92'sinde kas palpasyonunda ağn şikayetleri ortadan kalkmıştır. Klik sesi olan eklemlerin % 30'unda ses kaybolmuştur. MRG değerlendirilmesi ile redüksiyonlu disk deplasmanı tanısı konulan 8 hastada -~^ (10 eklem), öne konumlandıncı splintin disk pozisyonuna etkisi MRG ile ~“”^ değerlendirilmiştir. Hastalann splint ağıza yerleştirilmiş konumda ağız kapalı ve O-119 açık pozisyonlarda MR görüntüleri alınmıştır. Değerlendirme sonucunda öne konumlandırıcı splintlerin redüksiyonlu disk deplasmanının erken döneminde, deplase diski normal konuma getirmede % 80 başarılı olduğu sonucuna - ^ varılmıştır.
Özet (Çeviri)
120- SUMMARY In our research, 15 patients with clinical diagnosis of disc displacement with reduction were evaluated with magnetic resonance imaging (MRI). Clinical and MRI diagnosis were compared following evaluation. The results of MRI and our clinical diagnosis coincided 70%. Clinical examination was not always conclusive for diagnosis. 9 patients (1 1 joints) with a MRI diagnosis of disc displacement with reduction and without prominent disc deformation, were given anterior repositioning splint therapy for 2 months. One patient did not continue with the therapy. 2 patients with a MRI diagnosis of normal TMJ were not given anterior repositioning splint therapy. 4 patients with a MRI diagnosis of disc displacement without reduction - ^ were also given anterior repositioning splint therapy. At the end of a 2 month period, patients underwent same type of clinical examination as the pretreatment examination. Joint pain disappeared in 80% of the patients whilst pain upon muscle palpation disappeared in 92% of the patients. In 30% of the joints with a click sound, the sound disappeared..i^-121 The effect of anterior repositioning splint in disc positional changes was evaluated with MRI in 8 patients (10 joints) with a MRI diagnosis of disc displacement with ~^ ~ reduction. MRI was performed in patients in closed and open mouth positions with anterior repositioning splint in place. Evaluation revealed that splints were 80% successful in disc recapturing in the early stages of disc displacement with- pre reduction.