Metabolik kontrolleri iyi ve kötü diabetik periodontitisli hastalar ile non-diabetik periodontitisli hastaların klinik, serum immünglobulin ve kompleman seviyeleri yönünden karşılaştırılması
The Comparision of clinic, serum immunglobulin and complement levels of good and poor metabolic controlled diabetic patients and non-diabetic patients with periodontitis
  1. Tez No: 59701
  2. Yazar: AYŞEN BODUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAYA EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İyi metabolik kontrollü 11 ve kötü metabolik kontrollü 11 diabet hastası ile 11 periodontitisli olmak üzere 33 hasta üzerinde, periodontal yıkımın ve periodontal tedavinin etkilerini ve farklılıklarını klinik ve labaratuvar düzeyinde incelemek amacıyla yapılan bu çalışmada, bireylerin tedavi öncesi ve sonrası değerlerinin biometrik olarak karşılaştırılması yapılmıştır. Sonuçta, diabetik periodontitisli ve non-diabetik periodontitisli gruplar arasında klinik, serum Ig ve kompleman değerleri yönünden fark bulunmamıştır. Ancak, diabetik bireyler arasında kötü metabolik kontrolün, periodontal hastalığın agresivliği yönünden bir risk faktörü olabileceği bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate clinically and immunologically the effects and differences of periodontal destruction and treatment of the good (n=11) and poor (n=11) metabolic controlled diabetic patients and 1 1 patients with periodontitis. As a result of the biometric comparision of the values of the patients before and after the treatment, any difference between the diabetic and non-diabetic groups as regard to their clinic status, serum Ig and C values haven't been found. However, it is concluded that poor metabolic control of diabetes mellitus may be a risk factor for the severity of the periodontal disease.