Soğuk Savaş sonrası medyada Türkiye Rusya ilişkileri ve batı algısı
Turkey–Russia relations in post-Cold War media: Definitions and western perceptions
- Tez No: 997577
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNAYET BURCU AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Türkiye–Rusya ilişkilerinin Soğuk Savaş sonrası dönemi ile günümüze kadar uzanan tarihsel gelişimini aynı zamanda hem Türk hem Batı medyasında bu ilişkilerin nasıl temsil edildiğini incelemektedir. Çalışma, Türkiye–Rusya ilişkilerini yalnızca diplomatik ve stratejik bağlamda ele almakla kalmayıp, medyanın bu ilişkilerin algılanmasındaki rolünü de araştırmaktadır. Bu kapsamda, seçilen haberler ve yorumlar hem Türkiye hem de uluslararası medya analizini dönemsel tarihler temel alınarak incelenmesini sağlamıştır. Konuyla ilgili akademik çalışmalar sınırlı olduğundan, bu araştırmanın temel amacı, medya haberlerinin sistematik olarak incelenmesi ve karşılaştırmalı analizinin yapılması yoluyla özgün bulgular üretmektir. Medya içeriklerinin konu başlığına eklenmesi, uluslararası haber kaynaklarının Türkiye–Rusya ilişkilerini nasıl çerçevelediğini ortaya koymak ve farklı medya temsil biçimlerini analiz edebilmek için önem taşımaktadır. Araştırma, Türkiye–Rusya ilişkilerinin enerji işbirlikleri, güvenlik krizleri ve bölgesel jeopolitik dengeler üzerinden nasıl şekillendiğini göstermektedir. Türkiye'nin Avrupa Birliği süreci, NATO üyeliği ve Batı ile ilişkilerindeki stratejik tercihler, medyada farklı çerçevelerle temsil edilmiştir. Özellikle enerji projeleri, savunma sistemleri ve diplomatik krizler bağlamında medya temsil biçimleri, bu çalışmanın ana konusunu bağlamamda yardımcı olmuştur. Bulgular, medya temsillerinin yalnızca kamuoyu algısını değil, aynı zamanda Türkiye'nin siyasi ve diplomatik görünürlüğünü ve dış politika kararlarını da etkilediğini ortaya koymaktadır. Medya aracılığıyla şekillenen algılar, Türkiye'nin dış politikada bağımsızlık arayışı ile Batı ittifakı içindeki konumunu sürekli olarak yeniden tanımlamaktadır. Çalışma, Türkiye–Rusya ilişkilerinin medyada nasıl yansıtıldığını, hangi temaların ön plana çıkarıldığını ve bu çerçevelerin dış politika ile diplomasi üzerinde nasıl etkiler yarattığını kapsamlı bir şekilde analiz etmektedir. Netice itibarıyla, çalışma hem teorik hem de pratik açıdan dikkate değer bir katkı sunmaktadır. Türkiye'nin dış politika stratejilerini medya temsilleri bağlamında anlamak için özgün bir perspektif sağlamaktadır. Çalışma, medya ve uluslararası ilişkiler disiplinleri için örnek niteliğinde olup, gelecekte yapılacak araştırmalar için de bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the post-Cold War period of Turkey-Russia relations and their historical development up to the present, while also investigating how these relations have been represented in both Turkish and Western media. The research does not solely address Turkey-Russia relations in a diplomatic and strategic context but also explores the role of the media in shaping the public perception of these relations. In this regard, selected news articles and commentaries have been analyzed through a periodical lens to examine media representations both in Turkey and internationally. Given the limited academic literature on this subject, the primary aim of this research is to produce original findings through a systematic examination and comparative analysis of media coverage. The inclusion of media content is pivotal for understanding how international news outlets frame Turkey-Russia relations and for analyzing the diverse ways in which these representations are constructed. The study illustrates how Turkey-Russia relations have been shaped by energy cooperation, security crises, and regional geopolitical dynamics. Turkey's European Union accession process, NATO membership, and strategic choices within its relations with the West have been framed in the media through different perspectives. Specifically, media portrayals of energy projects, defense systems, and diplomatic crises have significantly contributed to the central theme of this research. The findings suggest that media representations not only influence public opinion but also affect Turkey's political and diplomatic visibility, as well as its foreign policy decisions. The perceptions shaped by the media constantly redefine Turkey's position within the Western alliance while simultaneously pursuing an independent foreign policy. This study comprehensively analyzes how Turkey-Russia relations are portrayed in the media, identifies the prominent themes, and explores the impact of these frames on foreign policy and diplomacy. Ultimately, this research makes a valuable contribution both theoretically and practically. It provides a distinctive perspective for understanding Turkey's foreign policy strategies in the context of media representations. This study serves as a significant example for both media studies and international relations disciplines, and it lays a foundation for future research in this field.