The role of energy in regional development: A case study for Duhok
Bölgesel kalkınmada enerjinin rolü: Duhok örneği
- Tez No: 597045
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM AÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın temel amacı bölgesel kalkınma sürecinde enerjinin rolünü Duhok örneğinde elektrik talebi bağlamında incelemektir. Elektrik talebi gelişmekte olan ülkelerin hem ekonomik büyüme hem de ekonomik gelişme süreçlerinde önemli bir rol üstlenmiştir. Dünya ölçeğinde elektrik talebi zaman içinde önemli değişimler geçirmiş ve bu etkiler bölgesel kalkınma süreçlerini de etkilemiştir. Özellikle Irak'ta rejim değişimi sonucunda açığa çıkan istikrarlı siyasal ortamında ekonomik gelişme süreci elektrik talebinde önemli bir değişime yol açmıştır. Bu değişimin bir sonucu olarak Duhok'ta temel bir problem olarak elektrik kesintileri hâkim bir durum olarak göze çarpmaktadır. Bu bakımdan bu çalışma Duhok'ta elektrik talebindeki değişimi açıklamak için önem arz eden 1995-2003 ve 2003-2017 dönemleri arasında elektrik talebini inceleyerek bu talebin ekonomik büyüme sürecindeki rolünü açıklamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the role of energy in the regional development process in the context of electricity demand in Duhok Case. Electricity demand has played an essential role in both the economic growth and economic development processes of developing countries. Electricity demand worldwide has experienced significant changes over time, and it has also affected regional development processes. Particularly in the stable political environment that emerged as a result of regime change in Iraq, the economic development process has led to a significant change in electricity demand. As a result of this change, power outages are a principal problem the crisis of energy in the form of electricity demand in Duhok. In this respect, this study examines the electricity demand between 1995-2003 and 2003-2017, which is essential to explain the change in electricity demand in Duhok and attempts to explain the role of this demand in the economic growth process.