Özel hukukta işçinin kişiliğinin korunması
Protection of personality of worker in private law
  1. Tez No: 746623
  2. Yazar: BERNA ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
İş hayatının her aşamasında veya her mevkide istihdam edilen işçilerin kişilik hakkı ihlalleri ile karşılaşılabilmektedir. Günümüzde ise bu husus teknolojik ve sosyal gelişmelerle birlikte çok daha karmaşık bir hal almış; işçinin kişilik hakkına müdahale çok daha yaygın bir hale gelmiştir. Bu nedenle işçi kişiliğinin korunması günümüzde çok daha önem kazanmıştır. Bu çalışmamın temelini özel hukuk alanındaki düzenlemeler kapsamında işçinin kişiliğinin korunması oluşturmaktadır. Çalışmamda öncelikle temel kavramlar niteliğindeki kişi, kişilik ve kişilik hakkı kavramları üzerinde durulacaktır. Sonrasında kişilik haklarının nitelikleri, içeriği ve kişiliğin korunmasına ilişkin kanuni düzenlemeler incelenecektir. Üçüncü bölümde iş sözleşmesi kavramına ilişkin açıklamalara yer verilerek işçinin kişilik hakları üzerindeki etkisi dikkate alınarak iş sözleşmesinin bağımlılık unsuru üzerinde durulacaktır. İşçinin işverene karşı borçları kapsamında yer alan işçinin işverene karşı itaat borcu ile işverenin işçiye karşı borçları kapsamında yer alan işverenin işçiyi gözetme, eşit davranma ve ayrımcılık yasağı borçları ile işçinin kişilik hakkının korunması arasındaki ilişki açısından konu ele alınacaktır. Özellikle işverenin işçiyi gözetme borcu kapsamında işçinin kişisel verileri ile iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınması açısından işçinin kişiliğinin korunması konularına yer verilecektir. Uygulamada oldukça sık karşılaşılan işverenin işçiye müdahale halleri, işçinin kişilik haklarına müdahale açısından değerlendirilecektir. Son olarak işveren tarafından işçinin kişilik haklarına müdahalesinin hukuksal sonuçları, yaptırımları ve işçinin hakları konularına yer verilecektir. Çalışmamda önemli Yargıtay kararları ile doktrindeki görüşler de yer alacaktır. Konu özel hukuk alanı ile sınırlandırılarak, kamu hukukuna ilişkin yönleri kapsam dışı bırakılacaktır.
Özet (Çeviri)
Violations of the personal rights of workers employed in every stage of business life or in every position can be encountered. Today, this issue has become much more complex with technological and social developments; interference with the worker's personal rights has become much more common. For this reason, the protection of the worker's personality has gained much more importance today. The basis of this work is the protection of the worker's personality within the scope of regulations in the field of private law. In my work, first of all, the basic concepts of person, personality and personality rights will be emphasized. Afterwards, the qualifications, content and legal regulations regarding the protection of personality will be examined. In the third part, explanations about the concept of employment contract will be given and the dependency element of the employment contract will be emphasized, taking into account the effect on the employee's personal rights. The subject will be discussed in terms of the relationship between the obedience debt of the employee to the employer, which is within the scope of the employee's debts to the employer, and the employer's obligations to watch over the employee, equal treatment and non-discrimination, which are within the scope of the employer's debts to the employee, and the protection of the employee's personal right. In particular, within the scope of the employer's duty to observe the worker, the personal data of the worker and the protection of the worker's personality in terms of taking occupational health and safety measures will be included. Intervention of the employer with the worker, which is quite common in practice, will be evaluated in terms of interference with the personal rights of the worker. Finally, the legal consequences of the employer's intervention in the employee's personal rights, sanctions and the rights of the employee will be discussed. In my work, important Supreme Court decisions and opinions in the doctrine will also take place. The subject will be limited to the field of private law and aspects of public law will be excluded.