Üniversite kütüphanelerinde algılanan hizmet kalitesi boyutlarının öğrenciler üzerindeki tatmin, değer ve sadakat oluşumları üzerine etkisi
The effects of perceived service quality dimensions in university libraries on students' satisfaction, value and loyalty formations
- Tez No: 794068
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ŞAHİN DÖLARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Information and Records Management, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Hizmet kalitesi, müşterilerin ihtiyaçlarını, beklentilerini karşılayan ve ne kadar örtüştüğünün seviyesine yönelik müşteriyi tatmin etme düzeyidir. Teknolojik gelişmeler ile kâr amacı gütmeyen kuruluşlardan olan üniversite kütüphanelerinde de hizmet kalitesinin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Üniversite kütüphanelerinin ana hedefi, kullanıcılarının ihtiyaçlarını, beklentilerini memnun edecek şekilde karşılamak ve onları sunduğu hizmet hususunda tatmin etmek olmalıdır. Bu alanda yapılan çalışmaların da hizmet kalitesinin önemine paralel olarak arttığı görülmektedir. Artan önem, hizmet kalitesinin etkin şekilde ölçülmesi gerekliliğini ortaya çıkartmıştır. Enformasyon bilimi ve kütüphane aktiviteleri içerisinde hizmetlere dayalı kalitenin ölçülmesi için farklı düzeyde bakış açıları ve çeşitli çalışmalar ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada Ankara Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Çankırı Karatekin Üniversitesi kütüphanelerinde algılanan hizmet kalitesi boyutlarının, öğrenciler üzerindeki tatmin, değer ve sadakat oluşumları üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın amacı, farklı üniversitelerde öğrenim gören kütüphane kullanan öğrencilerin algıladıkları hizmet kalitesinin, öğrenciler üzerindeki tatmin, değer ve sadakat oluşumlarına etkisinin LibQUAL+™ hizmet kalitesi ölçüm anketi kullanılarak ortaya konulmasıdır. Yapılan bu çalışmanın, elde edilen bulguların sonuçlarının değerlendirilmesi ve çeşitli öneriler sunulması ile üniversite kütüphanelerinin hizmet kalitesinin iyileştirilmesi çalışmalarına ve literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Yapılan çalışma sonucunda analiz sonuçlarına göre; kütüphane hizmet kalitesi boyutlarından olan elektronik kaynaklar ve mekân boyutlarının öğrenciler üzerindeki sadakat, değer ve tatmin oluşumları üzerindeki etki değeri en yüksek hizmet kalitesi boyutları olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Service quality is the level of customer satisfaction that meets the needs, expectations of customers and how much they overlap. With technological developments, the importance of service quality in university libraries, which are non-profit organizations, is increasing day by day. The main goal of university libraries should be to meet the needs and expectations of their users in a way that satisfies them and to satisfy them in terms of the service they offer. It is seen that the studies carried out in this field have increased in parallel with the importance of service quality. Increasing importance has revealed the necessity of measuring service quality effectively. Different perspectives and various studies have emerged to measure service-based quality within information science and library activities. In this study, the effects of perceived service quality dimensions on students' satisfaction, value and loyalty formations in Ankara Gazi University, Hacettepe University, Yıldırım Beyazıt University and Çankırı Karatekin University libraries were investigated. The aim of the research is to reveal the effect of the perceived service quality of the students studying at different universities and using the library on the satisfaction, value and loyalty formations on the students by using the LibQUAL+™ service quality measurement questionnaire. It is thought that this study will contribute to the studies and literature to improve the service quality of university libraries by evaluating the results of the findings and presenting various suggestions. According to the analysis as a result of the study; It has been concluded that electronic resources and space dimensions, which are among the dimensions of library service quality, have the highest impact on students' loyalty, value and satisfaction.